1.biļete
1. Ģeodēzijas zinātniskais un praktiskais uzdevums.
Ģeodēzijas zinātniskais uzdevums ir precizēt Zemes veidu un lielumu un noskaidrot tās cietās garozas kustības. Tas ir uzdevums, kas prasa plašus speciālus pētījumus ar precīziem instrumentiem un komplicētus aprēķinus.
Ģeodēzijas praktiskais uzdevums ir izdarīt mērījumus apvidū un tā rezultātus izmantojot vai nu dažādiem aprēķiniem,, lai noteiktu attālumu, platību, augstumu, zemes darbu apjomus utt., vai arī zināmas zemes virsmas daļas samazināta attēla sastādīšanai. Samazinātā attēlā parāda zemes virsmas platības pēc to aizņemtības (lietošanas) veida – tīrumus, pļavas, ganības, mežus, upes, ezerus, visāda veida būves utt. – t.i., zemes virsmas situāciju. Tajā ataino arī zemes virsmas telpiskos veidojumus – kalnus, ielejas, gravas, līdzenumus utt., ko sauc par zemes virsmas reljefu. Šādu samazinātu zemes virsmas attēlu atkarībā no apstākļiem sauc par plānu vai karti.
Plāniem un kartēm jābūt sastādītiem tā, lai iegūtu ne tikai vispārīgu pārskatu par zemes virsmas situāciju un reljefu, bet lai tajos varētu atrast arī visus datus, kurus var iegūt no tiešiem mērījumiem apvidū.…