Latvijas patērētāji dabasgāzi saņem pa gāzes cauruļvadiem no Inčukalna gāzes krātuves:
Inčukalna pazemes gāzes krātuve Nodota ekspluatācijā: 1968.gada 9.augustān Kopējā ietilpība: 4,400 miljardi kubikmetru dabasgāzes (ar 2.2 miljardiem m3 efektīvās gāzes tilpumu) , t.sk. 2,145 miljardi m³ bufergāzes, 2,255 miljardi kubikmetru aktīvās gāzes. Platība: 23,2 kvadrātkilometri
Izvietojums: Rīgas rajona Sējas, Krimuldas un Inčukalna pagastu robežā. Juridiskais statuss: a/s "Latvijas Gāze" Ekspluatācijas un tehniskā departamenta struktūrvienība.
Savukārt Inčukalna gāzes krātuve gāzes piegāde tiek nodrošināta no Krievijas pa maģistrālajiem gāzes vadiem. Arī līdz Latvijas pilsētām dabasgāze tiek piegādāta pa maģistrālajiem gāzes vadiem, kuros spiediens ir līdz 16bar jeb 1,6Mpa. Lai spiedienu pazeminātu no augstā uz vidējo vai zemo izmatot gāzes spiediena pazemināšanas stacijas. Savukārt no vidējā spiediena uz zemo pie patērētāja lieto gāzes regulēšanas stacijas.
Dabasgāzes pārvades tīkls sastāv no galvenajiem gāzes cauruļvadiem 1244 km kopgarumā un 45 gāzes sadales stacijām. Lai garantētu gāzes apgādes drošību, 97 katodu aizsardzības iekārtas 100% nosedz visu tīklu. Sakarā ar gāzes patēriņa samazināšanos 90. gadu sākumā, galvenie gāzes vadi, kuri tika projektēti ievērojami lielākām jaudām, patlaban netiek pilnībā noslogoti.
Dabasgāzes sadales tīklu kopgarums ir vairāk nekā 3085 km. Tīklu vidējais vecums ir 25 gadi. Lielākā daļa cauruļu ir no tērauda, jo polietilēna caurules sāka izmantot tikai pēdējo 10 gadu laikā. Caurules ir labā darba kārtībā. Gāzesvada drošībai ir uzstādītas katoda aizsardzības iekārtas, kuras pilnīgi pārklāj 94% cauruļvada un 6% - daļēji. Gāzes sadales tīklos ir uzstādīti 1650 gāzes regulēšanas elementi, tai skaitā 250 gāzes regulēšanas punkti (GRP), 576 kompaktie gāzes regulēšanas punkti (KGRP) un 820 māju regulēšanas ietaises.…