Ievads
Paustās idejas
Paskaidrojums par šīs grāmatas rašanās iemeslu. Īss latviešu un dzimtbūtniecības stāvokļa apraksts. Muižnieku apraksts- to divkosība.
Zīmīgākie citāti
„Laikmetā, kad pat lepnais anglis pūlas, lai piešķirtu brīvību un pilsoņu tiesības saviem vergiem nēģeriem, Eiropā ir veselas tautas, kas, atzītas par nespējīgām baudīt personīgu brīvību un attīstīties, lokās zem visnežēlīgākā despotisma pātagas,[...] apstrādā savus laukus tām mūžīgi svešas ļaužu šķiras labā un padara to bagātu, pašas vai mirstot badā.”
„Ja senāk muižnieks vicināja pātagas un važas, bez kautrēšanās rādot savu briesmīgo laupītāja seju,[...] tad tagad viņš gandrīz visur skandina modē esošās sentences par augstsirdību un cilvēka pienākumu, slēpjas aiz labdara maskas [...].”
Mani komentāri.
Emocionāli sakāpināto frāžu un nepatieso apgalvojumu dēļ, manuprāt, rodas nepareizs priekšstats par īsto stāvokli Latvijā, bet metodes, ko G. Merķelis izmanto ir iedarbīgas, rada dramatiskāku efektu, kas bija vajadzīgs, lai pievērstu šai problēmai lielāku uzmanību.
Pirmā nodaļa.
Īsa latviešu vēsture un viņu vispārīgs attēlojums
Senāk kareivīgā tauta latvieši tagad ir mierīgi un padevīgi. Ja latvieši netiktu pakļauti vairāk-kārtēji, tad, iespējams, viņi būtu bijuši daudz attīstītāka tauta. Latvieši izturējušies laipni un atsaucīgi pret cittautu tirgotājiem, bet pretī saņēmuši pretējo- ārzemnieki, ieraudzījuši iespēju, paverdzināja latviešus. Par bruņotiem karapulkiem ļaunāki ir viltīgi garīdznieki, kas apmuļķo latviešu zem-niekus, piespiež tos kristīties.
„Varbūt tagad latvieši jau spīdētu citu Eiropas tautu vidū, varbūt viņiem jau būtu savi Kanti, savi Herderi, savi Vīlandi utt., varbūt viņiem kā zinātņu tā arī politikas laukā būtu svarīga loma, ja tie būtu bijuši atstāti pašu ziņā.”
„Viņu raksturs tika sakropļots, viņu gars tika samīts zemē, viņu zieds iznīcināts uz laiku laikiem.”
„Tagad viņiem pietika ar to, ka bija jāapstrādā savi lauki svešinieku labā, kuriem viņi paši bija kļuvuši par īpašumu, un pie tam jāmirst badā; ka bija jānoskatās, kā tie piesmēja viņu sievas un meitas; ka viņus dzina nāvē pēc apreibušo varmāku iegribas mājiena.”
„Latvieši varonīgi cīnījās par savu mantu un zemi; bet, ja arī viņi spēja turēties pret svešinieku labākajiem ieročiem un vairāk attīstīto karamākslu, tad tomēr pret priesteru viltu viņi bija bezspēcīgi.”
Es vēlētos piekrist Merķeļa izteiktajai domai, ka latvieši varētu būt bijusi daudz attīstītāka tauta, latviešiem tika liegta iespēja to darīt un, manuprāt, tas ir noziegums pret tautu un cilvēkiem – liegt tiem attīstīties. Manuprāt, tas ir absurdi, ka muižniecība un garīdzniecība dzīvo pārpilnībā uz latviešu zemnieku rēķina latviešu zemnieku zemē un ka muižniekiem ir pilnīga vara pār zemniekiem. …