Analizators - optiskais anizotrops, kristāliskā viela. Tas analizē vai gaisma ir polarizēta vai ne. Pagriežot analizatoru tā, ka polarizācijas ass kļūst perpendikulāra polarizētas gaismas elektriskā lauka intensitātes virzienam, polarizētā gaisma analizatoram cauri neiet.
Dabiskā gaisma kļūst polarizēta:
a) atstarojoties no nemetāliskām virsmām (ūdens, stikls u.c.);
b) izkliedes rezultātā;
c) izejot caur īpašiem materiāliem – polarizatoriem.
Kur izmanto gaismas polarizāciju? Polarizācijas filtrus izmanto fotografēšanā, optiski aktīvo vielu koncentrācijas noteikšanā, kā arī, lai panāktu anizotropijas parādību, ko izmanto LCD (šķidro kristālu displejos) displejos: televizoros, datoros, mobilajos telefonos, fotoaparātos, piezīmjdatoros.
!!! Cilvēka acs nespēj atšķirt polarizētu gaismu no nepolarizētas gaismas. !!!Gaismas stara intensitāte ir maksimāla, ja polarizatora un analizatora plaknes sakrīt, bet minimāla- kad tās ir perpendikulāras.
Gaisa molekulas izkliedē saules gaismu. Izkliedes intensitāte ir apgriezti proporcionāla viļņa garuma ceturtajai pakāpei. Zilā gaisma izkliedējas vairāk nekā sarkanā. Vakarā rietoša saule ir sarkana, jo cauri atmosfēras slānim izplatās mazāk izkliedētie sarkanie stari.
…