1.1. Gaisa mitruma nozīme cilvēka dzīvē, kā arī florā un faunā.
Cilvēks jūtas komfortabli, ja telpā gaisa mitrums ir no 40 līdz 60 procentiem. Sausa gaisa izraisītās problēmas visbiežāk rodas vēsajos gada mēnešos, kad ēkās darbojas apkure, kas susina gaisu. Ilgstoši uzturoties sausā gaisā, var izjust sausumu mutē, grūtības elpot, iesnas, tomēr līdzīgi simptomi ir arī dažādām saslimšanām, tāpēc ar subjektīvām izjūtām vien gaisa mitrumu grūti noteikt. Šim nolūkam izmanto speciālas mērierīces (higrometrus), kas nopērkami pulksteņu un sadzīves preču veikalos.
Optimālais risinājums - gaisa mitrināšanu paredzēt jau, projektējot ēkā ventilāciju un apkuri. Ja šīs sistēmas nav iespējams pārbūvēt, var izmantot elektriskos gaisa mitrinātājus. Vislētākie ir gaisa mitrinātāji ar termospirāli, tomēr to ekspluatācija ir ievērojami dārgāka, elektrības patēriņš var būt desmitiem reižu lielāks nekā analogas veiktspējas citiem mitrinātājiem. Elektriskās ierīces nelielas telpas gaisa mitrināšanai maksā, sākot no dažiem desmitiem latu.
Ja gaisa mitrināšanai izmanto kaļķi saturošu ūdeni (piemēram, krāna ūdeni), ar laiku uz mēbelēm var izveidoties balta kaļķa aplikuma kārtiņa. Lai tā nenotiktu, ieteicams izmantot ūdeni ar pazeminātu minerālu saturu vai destilētu ūdeni.
Izsenis pazīstami dažādi vienkārši veidi, kā mitrināt gaisu bez speciālu ierīču palīdzības - izkarinot telpā vai uzliekot uz radiatoriem slapju drānu, novietojot tuvu radiatoriem vai tieši uz siltuma avota trauciņus ar ūdeni. Telpās, kur ir daudz bieži laistāmu telpaugu, gaisa mitrums parasti ir lielāks, jo augsne un augi izdala mitrumu.
Izvēloties gaisa mitrināšanas veidu, jāņem vērā, ka nav vēlams ilgstoši turēt stāvošu siltu ūdeni, jo tajā var savairoties legionellas (baktērijas, kas izraisa elpošanas ceļu saslimšanas). Tautas līdzekļi - slapjas drānas, trauki ar ūdeni - ne vienmēr spēj kompensēt apkures ietekmē veidojušos gaisa sausumu, tāpēc elektrisks gaisa mitrinātājs bieži vien ir vienīgais risinājums, kā nodrošināt optimālu mikroklimatu telpā. ( I. Liepiņš,Gaisa kvalitāte telpā un veselība)
Arī florai un faunai mitrumam ir liela nozīme, jo dzīvo organismu attīstībai nepieciešams attiecīgs mitruma daudzums un apstākļi, līdzīgi kā tas ir cilvēkiem, lai justos komfortabli. Pārāk liels mitruma daudzums vai arī pārāk mazs, var veicināt dažādu slimību attīstību, kā arī paaugstināt citu nelabvēlīgo faktoru ietekmi uz organismiem un to attīstību.
2.Rezultātu apraksts
Izmantojot Slinga psihrometru tika iegūtas gaisa temperatūras ar sauso un samitrināto termometru 2.stāva gaitenī un pie parādes durvīm. (1.tab.)
…