Problēmsituācijas aprakstā minēts sociālais gadījums par klientu ar funkcionāliem traucējumiem. Funkcionālie traucējumi ir slimības, traumas vai iedzimta defekta izraisīts fiziska vai garīga rakstura traucējums, kas ierobežo personas spējas strādāt, aprūpēt sevi un apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā.
Lai noteiktu to, ka personai ir funkcionāli traucējumi jāvēršas pie ģimenes (ārstējošā) ārsta, kas sniedz atzinumu par funkcionālo traucējumu un sniedz slimības medicīnisko diagnozi. Personas funkcionālo smaguma pakāpi nosaka pēc Bartela indeksa, kurā novērtē personas pašaprūpes, mobilitātes un ar mājas dzīvi saistīto darbību. Pēc Bartela indeksa tiek sastādīts personas novērtējuma protokols.
Funkcionālos traucējumus var izraisīt nervu sistēmas slimības, skeleta, muskuļu un saistaudu slimības ar kustību un balsta orgānu funkciju traucējumiem, ķirurģiskās slimības un deformācija, muguras smadzeņu bojājumi, multiplā skleroze (viena no vispārējām centrālās nervu sistēmas (galvas un muguras smadzeņu) slimībām, kuras rezultātā noārdās mielīns - taukains materiāls, kas apņem nervus un lielā mērā darbojas kā elektriskā vada apvalks, ļaujot nervam ātri pārraidīt impulsus), cerebrālā trieka (medicīnisks stāvoklis, ko izraisa neatgriezenisks galvas smadzeņu bojājums, kas rodas dzemdību laikā, pirms vai pēc tām, vai bērna pirmajos dzīves gados, tas izraisa smadzeņu bojājumus, spazmas, krampjus, redzes problēmas, dzirdes problēmas, hiperaktivitāti, runas traucējumus, mācīšanās grūtības, muskuļu un ķermeņa kustību kontroles trūkumus), kā arī iedzimtas kroplības un deformācijas.
…