Frēzmašīnas
Darbi, ko izpilda ar frēzmašīnām, ir ļoti daudzveidīgi. Visbiežāk frēzmašīnas izmanto plakņu un rievu, kā arī plakanu veidvirsmu apstrādei. Speciālās frēzmašīnas piemērotas sarežģītu telpisku veidvirsmu apstrādei.
Frēzmašīnu klasifikācija
Konsolfrēzmašīnas. Šīm frēzmašīnu tipam raksturīgs tas, ka galds ar apstrādājamo detaļu var pārvietoties trijos savstarpēji perpendikulāros virzienos, bet dažiem modeļiem- arī leņķi pret darba vārpstas asi. Sakarā ar universālumu un ērtību darbā konsolfrēzmašīnas ir izplatītākais frēzmašīnu tips. Tās paredzētas samērā nelielu un vieglu detaļu apstrādei. Vislielākajai mūsu zemē ražotajai konsolfrēzmašīnai galda izmēri ir 400x1600 mm.
Atkarībā no konstrukcijas konsolfrēzmašīnas iedala horizontālās, vertikālās, universālās un plaši universālās.
Vertikālajām frēzmašīnām (1. tab. 1.tips) darba vārpstas ass novietota perpendikulāri galda virsmai. Šīs frēzmašīnas vairāk nekā citas piemērotas plakņu apstrādei ar gala frēzēm. Dažām vertikālajām frēzmašīnām darba vārpsta ir grozāma.
Horizontālajām frēzmašīnām darba vārpstas ass novietota horizontāli, t. i., paralēli galda darba virsmai. Šīs frēzmašīnas paredzētas galvenokārt detaļu apstrādei ar cilindriskajām frēzēm, diska frēzēm, veidfrēzēm un citām uzmaucamām frēzēm.…