Par fotoelementu sauc vakuuma, pusvadītāju vai jonu ierīci, kurā optiskā diapazona staru enerģijas ietekmē izmainās tās elektriskās īpašības.
Ārējā foto efekta jeb foto emisijas būtībā ir tāda, ka starojuma avots daļai elektronu piešķir papildus enerģiju, kas pietiekama, lai tie izlidotu no vielas apkārtējā vidē. Fotoelementam ar ārējo foto efektu ir stikla kolba 2, kurā radīts vakuums (vakuuma fotoelementā) vai kurā pēc gaisa izsūknēšanas iepildīta retināta gāze (argons ar zemu spiedienu – jonu fotoelementā). Kolbas iekšēja virsma, izņemot nelielu ‘’lodziņu’’, pa kuru ieplūst gaismas plūsma 1, pārklāta ar foto katodu 3. tas ir sudraba slānis (pamatnes), uz kuras uzklāts pusvadītāja (cēzija oksīda) slānis. Fotoelements anodu 4 izgatavo kā gredzenu, lai tas netraucētu gaismas plūsmai nokļūtu uz katoda. Kolba ievietota plastmasa cokolā 5, kura apakšējā daļā atrodas kontakttapiņas 6 ar anoda un katoda iz vadiem.
Fotoelementa foto emisija un foto strāva ir atkarīga no gaismas starojuma viļņa garuma, tādēļ fotoelementu raksturo ne tikai gaismas jūtība, bet spektra jūtība.…