1. Kas ir vielu termiskā izplešanās?
Ķermeņa izmēru maiņa, kas novērojama, ja konstantā spiedienā mainās ķermeņa temperatūra. Ja temperatūra pieaug, vairākumam ķermeņu tilpums palielinās, tomēr ir arī tādas vielas (ūdens, čuguns u. c.), kurām noteiktā temperatūras intervālā tilpums samazinās. Visstiprāk termiskā izplešanās izpaužas gāzēm, mazāk — šķidrumiem un pavisam vāji — cietvielām. Termisko izplešanos mērī ar dilatometrijas metodēm.
2. Kas jāievēro Latvenergo strādniekiem vasaras laikā ierīkojot jaunu gaisa elektro pārvades līniju?
Vasarā elektrolīniju vadi netiek nostiepti kā stīgas jo pazeminoties temperatūrai, tie var saīsināties un pārtrūkt.
Ziemā telefona vadi un elektrības līniju vadi ir īsāki nekā vasarā.
3. Kādēļ īpaši karstās vasaras dienās dažās Eiropas valstīs, piemēram, Polijā pieņem lēmumu aizliegt kravas automobiļu kustību dienas laikā?
Jo vulkanizētām riepām vasaras karstumā mēdz atslāņoties uzlīmētais riepas protektors.
Karstā vasaras dienā asfalts, kas ir amorfā viela pie augstas temperatūras pāriet šķidrā vielā, tādēļ kravas automobiļi ar savu masu bojā asfaltu.
4. Kā mainās ūdens tilpums tam sasilstot no 0oC līdz +4oC un vairāk?
Šķidrumiem līdz ar temperatūras maiņu mainās blīvums, kā rezultātā mainās tilpums. Pie temperatūras +40C ūdenim ir vismazākais blīvums un tas ceļas uz augšu. Ja karsē šķidrumu, tad var novērot, ka tā tilpums palielinās.
Ūdens pie 0oC no šķidras vielas pāriet cietā vielā.
5. Ar ko atšķiras plastalīna un gumijas deformācija?
Gumijas deformācija ir elastīga deformācija, piemēram, gumijas auklu var sastiept divtik garu, bet to atlaižot, aukla atkal saraujas tikpat īsa kā sākumā.
Plastalīna deformācija ir plastiska deformācija, piemēram,plastilīnu mīcot un spaidot, iegūst rezultātā plastilīna gabaliņu, kurš vairs neizskatās tāds pats, kāds tas bija deformācijas sākuma momentā.
…
1.Kas ir vielu termiskā izplešanās? 2.Kas jāievēro Latvenergo strādniekiem vasaras laikā ierīkojot jaunu gaisa elektro pārvades līniju? 3.Kādēļ īpaši karstās vasaras dienās dažās Eiropas valstīs, piemēram, Polijā pieņem lēmumu aizliegt kravas automobiļu kustību dienas laikā? 4.Kā mainās ūdens tilpums tam sasilstot no 0oC līdz +4oC un vairāk? 5.Ar ko atšķiras plastalīna un gumijas deformācija? 6.Ko sauc par materiālu izturības robežu? 7.Nosauc 3 lielumus, kas raksturo cietu vielu mehāniskās īpašības 8.Paskaidro, kādās situācijās izpaužas vielas īpašība-izturība 9.Paskaidro, kas ir piesātināts tvaiks un kas ir nepiesātināts 10.Ar kādām ierīcēm var noteikt gaisa mitrumu? 11.Uzrasti piemērus procesiem dabā, kas ir saistīti ar virsmas spraiguma spēka izpausmēm 12.Kāpēc dažkārt aizsvīst automobiļu stikli no iekšpuses, kā rīkoties, lai to novērstu? 13.Izskaidro miglas rašanās cēloņus. 14.Izskaidro no enerģētiskā viedokļa kāpēc dažkārt pēc peldes iznākot no ūdens kļūst vēsi? 15.Aprēķināt: Gaisa relatīvais mitrums 20oC temperatūrā ir 65%. Cik liels ir ūdens tvaika parciālspiediens? 16.Nosauc mūsdienīgas ēku siltināšanas materiālus, sagatavo pārskatu par šo materiālu veidiem un to izmantošanas iespējām 17.Pārtikas rūpniecībāizmanto kriogēnās gāzes, piemēram, sauso ledu (CO2).Kādi drošības pasākumi jāievēro darbojoties ar šīm gāzēm? 18.Kāpēc dažkārt uz aerosolu baloniņiem uzrakstīts, ka tos nedrīkst lietot atklātas liesmas tuvumā? Kāpēc aizdegas?
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Laboratorijas darbs fizikā par blīvuma noteikšanu
Konspekts vidusskolai1
-
Fizika
Konspekts vidusskolai6
-
Fizika
Konspekts vidusskolai23
-
Atoma kodola fizika
Konspekts vidusskolai1
-
Ievads cietvielu fizikā
Konspekts vidusskolai9