1.Finanšu būtība, finansu attiecības un funkcijas.
Finanses ir tādas ekonomiskās attiecības, kuras veidojās, sakarā ar centralizēto vai necentralizēto naudas līdzekļu formu izveidošanu, sadali un izmantošanu.
Finanšu attiecības ir „Nauda-Nauda” un tas veidojās tikai tad, kad veidojas naudas attiecības starp dažādiem subjektiem (min 2).
Finanšu funkcijas:
1.Sadales funkcija (šeit finanses ir NI un IKP sadales un pārdales ekonomiskais instruments. Darbojas nepārtraukti.)
2.Kontroles funkcija (Šeit finanses ir ekonomiskas kontroles instruments par NI un IKP sadali un pārdali. Kontroles objekti ir uzņēmuma vai organizācijas finanšu radītāji, finanšu attiecības un finanšu saistības.
Kontrole dalās uz iekšējo (realizē uzņēmuma darbība, tai jābūt regulārai, savlaicīgai un efektīvai) un ārējo kontroli ( dalās uz valsts kontroli un neatkarīgo auditu).
2.Valsts budžeta sastādīšanas posmi.
Pastāv trīs valsts budžeta sastādīšanas posmi:
1.Valsts budžeta sagatavošana
Šajā posmā finanšu ministrs iesniedz saimnieciskā gada valsts budžeta līmeņa projektu un fiskālās politikas ietvaros izstrādes un iesniegšanas grafika projektu, ka arī aktualizē vidējo termiņu makroekonomikas attīstībai un fiskālās politikas programmu.
Tiek noteikts maksimāli pieejams izdevumu kopapjoms un naudas dalīšana pa dienestiem. Finanšu ministrs izvērtē budžeta pieprasījumus, kurus sastāda ministrijas un centralizētas valsts iestādes un sastāda valsts budžeta likumprojektu, kuru sniedz atpakaļ ministrijām un saņemot viņu pretenzijas, lemj par likumprojekta iesniegšanu Ministru kabinetam.…