Dibinot uzņēmumu:
1. Komandītsabiedrībām pamatkapitāls nav noteikts.
2. Individuālajam komersantam ,zvejnieku un zemnieku saimniecībām pamatkapitāls
nav noteikts.
3. Sabiedrībām ar ierobežotu atbildību minimālais pamatkapitāls ir noteikts -2000Ls
Lai palielinātu vai samazinātu sabiedrības pamatkapitālu, jāizdara grozījumi sabiedrības statūtos. Pamatkapitālu drīkst palielināt vai samazināt tikai ar dalībnieku sapulces lēmumu. Sabiedrības pamatkapitālu var palielināt;
a) pieaicinot jaunus dalībniekus, kas iegulda savas daļas;
b) paaugstinot ieguldīto daļu vērtību;
c) dalībniekiemizdarot papildu daļu ieguldījumus.
Sabiedrības dalībnieku sapulce nosaka izmaksājamo dividenžu lielumu.Dividendes aprēķināmas tikai par pilnībā ieguldītām daļām.Dividendes, kas nav izņemtas 3 gadu laikā, pāriet sabiedrības īpašumā.Par laikā neizņemtām dividendēm procentus nemaksā.
4. Paju sabiedrību dibinātāji var būt fiziskas un juridiskas personas, ne mazāk kā 3, kuras ar paju iemaksām veido sabiedrības pamatkapitālu( statūtu fondu).Pamatkapitāla lielumu nosaka paši paju maksātāji savos statūtos, likums paredz tikai mimimālo līmeni-100 Ls.
5. Kooperatīvās sabiedrības uzņēmumi pēc savas būtības ir viena īpašnieka uzņēmumi, kuriem var būt juridiskās personas statuss.Kooperatīvs ir bezpeļņas organizācija, bet ja peļņa statūtos tiek paredzēta, to izlieto paša uzņēmuma darbības nodrošināšanai un kapitāla palielināšanai, izglītības, kultūras un labdarības pasākumu finansēšanai. Kooperatīvā sabiedrība ir personu nevis kapitāla apvienība.Sadalot statūtos paredzēto peļņu , to aprēķina proporcionāli biedru līdzdalībai kooperatīvās sabiedrības darbībā, nevis ieguldītajam kapitālam.…