-
Finanšu grāmatvedība
1.Grāmatvedības uzdevumi, pamatprincipi. Reglamentējošā likumdošana.
Uzdevumi ir – informācijas sniegšana par komercsabiedrības finansiālo stāvokli. Informācijas nodrošināšana nodokļu aprēķinam un to aprēķina un iekasēšanas kontrole. Kontroles nodrošināšana par komercsabiedrības materiālo, darbaspēka un finanšu resursu izmantošanu un īpašuma saglabāšanu. Informācijas nodrošināšana vadībai operatīvo un stratēģisko ilgtermiņa attīstības lēmumu pieņemšana.
Pamatprincipi – informācijas uzskaites veids, visu saimniecisko darījumu hronoloģiskā, pilnīgā savlaicīgā un sistemātiskā reģistrācija un atspoguļošana dokumentos un reģistros divkāršā ieraksta sistēmā. Finanšu grāmatv. informāciju izmanto ārējie un iekšējie lietotāji, uzskaiti reglamentē Latvijas likumdošana.
Likumdošana – LR 14.10.92. likums „Par grāmatvedību”, LR 14.10.92. likums „Gada pārskata likums”, MK 21.10.03. noteikumi Nr. 585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju”, MK 21.10.03. noteikumi Nr. 584 „Kases operāciju uzskaites noteikumi” u.c.
2.Grāmatvedības organizācija uzņēmumā, organizācijas dokumenti, to saturs. Pārskata perioda ilgums.
Par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju saskaņā ar LR likumu „Par grāmatvedību” atbild vadītājs vai īpašnieks. Likums nosaka, ka vadītājs (īpašnieks) grāmatv. darbu var organizēt: izveidot grāmatv. kā patstāvīgu dienestu, pieņemot darbā grāmatvežus. Izmantot saskaņā ar līgumiem grāmatvedības firmu vai citu sabiedrību pakalpojumus. Individuālā uzņēmuma, zvejnieku, vai zemnieku saimniecības īpašnieks grāmatvedību var kārtot pats. Ievēro, lai darba pienākumus veic kvalificēti darbinieki, ir sadalīti darba pienākumi tā, lai katra saimnieciskā darījuma norisi kontrolētu vairāki darbinieki. Ir sagatavoti kvalitatīvi darba organizācijas dokumenti un ievērots nosacījums, ka visos gadījumos, kad nepieciešams rīkoties citādi, nekā minētajos dokumentos norādīts, nepieciešama vadītāja atļauja.
Organiz. dokumenti – kontu plāns, konta plāna lietošanas noteikumi, kodu un simbolu noteikumi, ilgtermiņa ieguldījuma klasifikācijas kritēriji, apgrozāmo līdzekļu klasifikācijas kritēriji, saistību un pašu kapitāla klasifikācijas kritēriji, gada pārskata sastādīšanas noteikumi, dokumentu apgrozības shēma, inventarizācijas veikšanas noteikumi, u.c..
Pārskata gads aptver 12 mēnešus un parasti tas sakrīt ar kalendāra gadu.
3.„Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” saturs. Grāmatvedības kārtošana divkāršā ieraksta sistēmā.
Grāmatvedības dokumenti un reģistri jākārto latvieši valodā un jāuzglabā Latvijas teritorijā. Ierakstiem var lietot arī otru valodu. Ja ierakstos lietoti kodi, saīsinājumi, atsevišķi burti un simboli, tiem ir jādod skaidrojums.
Pamatprincipi – Atbilstība LR likumdošanai; pilnīguma princips, pārskata perioda princips, nepārtrauktības princips, naudas novērtējuma princips, vienības sabiedrības princips, patstāvīguma princips, divkāršā ieraksta princips, piesardzības princips.
Divkāršais ieraksts – grāmatvedībā katra saimnieciskā operācija kontos jāieraksta divas reizes viena konta D otra konta K par vienu un to pašu summu. Šī divkāršā ieraksta grāmatojums ir bilances abu pušu vienādības nosacījums.
4.Grāmatvedības dokumenti un reģistri. Attaisnojuma dokumenta un PVN rēķina obligātie rekvizīti. Grāmatvedības cikls. Kļūdu labošana.
Grāmatvedības dokumenti ir saimniecisko darījumu pamatojums un tiek izveidoti pēc komercsabiedrības vai likumdošanā noteiktās formas, satur obligātos un, ja nepieciešams, arī papildus rekvizītus. Attaisnojuma dokumenti var būt gan iekšējie, gan ārējie. Ārējam dokumentam strīdus gadījumā dod priekšroku. (Dokumenti- piem. kases ieņēmumu izdevumu orderi, pavadzīmes, rēķini, čeks, kvīts, pamatlīdzekļu pieņemšanas nodošanas akts, algu saraksti, grāmatvedības izziņa.)
Organizācijas dokumenti var būt sagatavoti ar elektronisko parakstu (autorizāciju), kas aizstāj fiziskās personas parakstu (jābūt abu darījumu pušu vienošanai). Ierakstiem grāmatvedības reģistros jābūt savlaicīgi izdarītiem, pilnīgiem, precīziem un sistemātiski sakārtotiem. Nedrīkst veikt ierakstus, kuru saturs un mērītāji atšķiras no attaisnojuma dokumenta. Visus ierakstus grāmatv. reģistros izdara saimnieciskā darījuma dienā vai iespējami drīz pēc tās, bet ne vēlāk kā 15 dienu laikā pēc tā mēneša beigām, kurā dokuments ticis saņemts uzņēmumā. Ne retāk kā reizi mēnesī grāmatv. reģistros ir jāaprēķina darījuma kopsummas, apgrozījumi, konta atlikumi. Kārtojot dokumentus un reģistrus datorizēti, jānodrošina periodiskās izdrukas un pareizo kļūdu labošanu (jābūt kļūdu labošanas reģistram). Labojot kļūdas jābūt redzamam kļūdaino ierakstu sākotnējām saturam (grāmatvedībā nedrīkst izmantot korektorus, dzēšgumijas vai veikt ierakstus ar zīmuli). Labojumiem jābūt atrunātiem un apstiprinātiem ar parakstu.…
Jautājumi un atbildes finanšu grāmatvedībā
- Finanšu grāmatvedība
-
Finanšu grāmatvedība LU studentiem
Konspekts22 Grāmatvedība, Ekonomika, Bankas, finanses, vērtspapīri
-
Finanšu grāmatvedība LU studentiem. II daļa
Konspekts26 Grāmatvedība, Ekonomika, Bankas, finanses, vērtspapīri
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Finanšu grāmatvedība LU studentiem
Konspekts augstskolai22
-
Finanšu grāmatvedība LU studentiem. II daļa
Konspekts augstskolai26
-
Krājumu uzskaites metodes. Inventarizācijas grāmatojumi finanšu grāmatvedībā
Konspekts augstskolai2
-
Finanšu grāmatvedība
Konspekts augstskolai24
Novērtēts! -
Uzdevumi ar atrisinājumiem finanšu grāmatvedībā
Konspekts augstskolai10