Tirgus ekonomikas apstākļos lielu nozīmi iegūst dažādās ekonomikas un vadības sfērās nodarbināto profesionālās zināšanas un pieredze, kas nodrošina pareizu vadības lēmumu pieņemšanu ar mērķi uzlabot uzņēmumu finansiālos rādītājus. Aizvien lielāka uzmanība tiek veltīta uzņēmumu finansiālā stāvokļa analīzei, ar mērķi noteikt vadības lēmumu ietekmi uz to darbības efektivitātes paaugstināšanu, kā arī potenciālo sadarbības partneru un ieguldījumu objektu novērtēšanu, pamatojoties uz analīzes gaitā iegūtajiem rezultātiem.
Uzņēmuma ekonomiskais un finansiālais stāvoklis ir viens no svarīgākajiem uzņēmuma uzticamības kritērijiem. To raksturo līdzekļu izvietošana un izmantošana, kā arī to veidošanās avoti.
Vadītājam jāprot reāli novērtēt sava uzņēmuma, kā arī partneru un konkurentu finansiālo un ekonomisko stāvokli.
Efektīva resursu izmantošana ilgtermiņa periodā nodrošina uzņēmuma īpašnieku ekonomisko interešu realizēšanu, tāpēc uzņēmuma īpašnieki finanšu pārskatus analizē ar mērķi paaugstināt ieguldītā kapitāla rentabilitāti un nodrošināt uzņēmuma darbības stabilitāti.
Analīzes galvenais uzdevums ir pareizi novērtēt uzņēmuma patreizējo finansiālo stāvokli, kā arī tālākās attīstības perspektīvas.
Visus finanšu lēmumus var attiecināt uz:
- finansēšanas avotu izvēli
- kapitāla investēšanas virzieniem
- dividenžu politiku
Atkarībā no analīzei izvirzītajiem uzdevumiem tā var sniegt atbildi šādu problēmu risināšanai:
- noskaidrot materiālo un finanšu resursu sabalansētības pakāpi
- izvērtēt pašu un aizņemtā kapitāla plūsmas uzņēmuma apgrozījuma veidošanā, kas nodrošinātu optimālu peļņas lielumu
- novērtēt pareizu naudas līdzekļu izmantošanu, kas nodrošinātu optimālas kapitāla struktūras uzturēšanu
- kontrolēt finanšu un materiālu resursu izmantošanas normu ievērošanu.…