1.Fašisms (cēlies no latīņu vārda fascio – saite, savienība) – protesta ideoloģija, politiska kustība, kas tiecas pakļaut sabiedrību stingrai, militarizētai organizācijai un disciplīnai, izskaužot jebkādu brīvdomāšanu un pilsonisko patstāvību. Šī protesta ideoloģija ierosina, ka katra cilvēka dzīves jēga un mērķis ir kalpot valstij. Fašisms izveidojās 20.gs divdesmitajos gados Itālijā. Tā paveids – nacisms – 1933. gadā pārņēma arī hitlerisko Vāciju. Fašisms pastāvējis arī Spānijā (Fransisko Franko vadībā), Portugālē (Antoniu Salazara vadībā), Austrijā, Polijā, Rumānijā, Dienvidslāvijā, Ungārijā.
2. Man fašisms asociējas ar Hitleru, Musolīni, karu, apspiestību, komunismu, melnādaino, ebreju nicināšanu, negodīgumu, asins izliešanu, agresivitāti, terorismu, apvērsumiem.
Izdzirdot vārdu fašisms, mani pārņem nepatīkamas, šausmīgas, nicinošas, nosodošas izjūtas, atmiņā ataust vairākas vēstures stundas, kurās diskusiju veidā tika runāts par Itāliju, Vācijas neveiksmēm pirmajā un otrajā Pasaules karā, kā arī par Musolīni un Hitleru.…