Konspekts
Eksaktās un dabaszinātnes
Anatomija, veselība, medicīna, higiēna
Farmakoloģija. Medikamenti-
Farmakoloģija. Medikamenti
Konspekts73 Anatomija, veselība, medicīna, higiēna, Vēsture, kultūra
116. Sulfanilamīdu toksiskie un blakusefekti. Dihidrofolāta reduktāzes inhibitoru un sulfanilamīdu kombinētie preparāti. Hinoloni jeb girāzes inhibitori. To darbības mehānisms, izraisītās blakusparādības un lietošanas indikācijas.
Blakusefekti: Alerģiskas reakcijas – nieze, nātrene. Nieru funkciju traucējumi – kolikas, kristalūrija, hematūrija, oligoūrija. Dispeptiskas parādības, fotosensibilizācija, neirotiskas parādības, hemopoēzes traucējumi. Pastiprina hipoglikēmisko līdzekļu un antikoagulantu darbību.
Dihidrofolāta reduktāzes inhibitoru un sulfanilamīdu kombinētie preparāti:
Kotrimoksazols (trimetoprīms + sulfametoksazols), kotrimazīns (trimetoprims + sulfadiazīns), kosoltrīms (trimetoprims + sulfametrols), kotrifamols, kotetroksazīns.
DHFS reduktāzes inhibitori iedarbojas uz THFS sintēzi vēlākā posmā kā PABS antagonisti līdz ar to, to darbība ir sinerģiska un tos ir mērķtiecīgi lietot kopā.
Indikācijas pašas kā sulfanilamīdiem, īpaši uzsverot: hroniskas urogenitālā trakta infekcijas, akūts bakteriāls prostatīts, respiratoras infekcijas, gastrointestinālas infekcijas.
Hinoloni jeb girāzes inhibitori, to pretmikrobu un toksiskā darbība. Lietošanas indikācijas.
1. paadze: Nalidiksskābe, oksolīnskābe, pipemīdskābe, piromīdskābe, rozoksacīns, cinoksacīns. Gr- baktērijas – zarnu nūjiņas, šigellas, salmonellas, klebsiellas.
2. paaudze: Norfloksacīns, ofloksacīns, enoksacīns, pefloksaīns, ciprofloksacīns. Ļoti plašs spektrs: arī pret stafilokokiem, enterokokiem, jersīnijām, pneimokokiem, mikoplazmām, hlamīdijām un mikobaktērijām. Konkurē ar 3. paaudzes penicilīniem. Inhibē DNS girāzi, kas atbild par DNS replikāciju, transkripciju, rekombināciju.
Blakusparādības: Slikta dūša, vemšana, caureja; fotosensibilizācija, anafilaktiskas reakcijas, NS darbības traucējumi – galvas sāpes, reiboņi, nemiers, miega traucējumi.
117. Sifilisa ķīmijterapija: a/b, As org. prep., Bi preparāti, to darbības mehānisms, blakusefekti.
Dzīvsudraba preparāti – vairs nelieto – dzīvsudraba pelēkā ziede, nešķīstošie savienojumi.
Arsēna preparāti – reti lieto -salvarsāns, neoarsfenamīns.
Bismuta preparāti – bjiohinols, bismoverols, pentabismols.
Antibiotikas – benzilpenicilīns, tetraciklīni, eritromicīns, levomicetīns, cefalosporīni.
Arsēna preparāti – ļoti toksiski, lieto tikai antibiotiku nepanesamības gadījumā.
Bismuta preparāti - Bojā aknas, nieres. Gingivostomatīts, krāso smaganas melnas; kolīts, dermatīts.
Uzskata, ka bloķē fermentu SH grupas.
Uzbudinājums, krampji, pēc tam nomākums. Akūta sirds mazspēja, kolapss, šoks, nieru darbības traucējumi. Pēc 2-3 dienām – nekrotiskas pārmaiņas nierēs, gremošanas traktā.
…
Farmakoloģiskās reakcijas intensitātes atkarība (galvenie varianti) no darbīgās vielas koncentrācijas. Afinitātes un „īstās” aktivitātes nozīme. Zāļu līdz. farmakoloģiskā darbība lielā mērā ir atkarīga no to daudzuma org-mā. Parasti, palielinot devu, tā darbība pastiprinās un pagarinās, kā arī palielinās efekta attīstības ātrums (saīsinās latentais periods). Grafiski S veida līkne. Tā rāda, ka devu palielinot, sākumā efekts pastiprinās lēnām, tad ātrāk, pēc tam efekta pastiprināšanās palēninās un tiek sasniegts max efekts. Efekta atkarība var būt lineāra vai hiperbolas veidā arī. Zāļu vielas koncentrācija asinīs ir atkarīga ne tikai no ievadītās devas lieluma,bet arī no ķermeņa masas. Svarīgs arī vielas uzsūkšanās, noārdīšanās un izdalīšanās ātrums. Ar vielām, kas lēni uzsūcas, bet ātri noārdas vai ātri izdalās, grūti radīt vajadzīgo koncentrāciju asinīs. Afinitāte(A) - ķīmiska tieksme saistīties ar receptoru. Īstā iekšējā aktivitāte (α) – norāda uz to,vai preparāts spēj izraisīt R struktūras konformāciju un impulsa tālāko izplatīšanos. Iedarbība starp R un ārstniecisko vielu: 1) A un α augstas => mimētiska viela(agonists) jeb endogēnā liganda darbības atveidošana 2) A-augsta, α- zema =>blokators(antagonists) jeb endogēnā liganda darbības konkurenta kavēšana 3) A un α =0 => neaktīva viela(placebo) jeb endogēnā liganda atbrīvošana no tā saistītās jeb neaktīvās formas.
- Aprūpes plāns farmakoloģijā
- Farmakoloģija
-
Farmakoloģija. Medikamenti
Konspekts73 Anatomija, veselība, medicīna, higiēna, Vēsture, kultūra
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Farmakoloģija
Konspekts augstskolai2
-
Aprūpes plāns farmakoloģijā
Konspekts augstskolai15
-
Ca antagonisti. Farmakoloģija
Konspekts augstskolai3
-
Farmakoloģija. Bronhīts un traheīts
Konspekts augstskolai4
-
Farmakoloģija - nitrāti
Konspekts augstskolai4