Mākslas izcelšanās – A.Štopenhauers mākslas rašanos pamato kā neapzināto, intuitīvo gribu. Rotaļas teorija – mākslā spēles moments. Ģeogrāfiskā torija – tās attīstību ietekmē reģioni, klimatiskās zonas. Ideomātiskā teorija – māksla ir cilvēka saprāta auglis. Iluzionistiskā teorija - Māksla kā ilūzija.
Mākslas vieta sabiedrībā - māksla palīdz veidot personības vērtību orientāciju. Tā veido ideālu, kas nosaka personības rīcību, uztveri.
Vai tie procesi, kas notiek mākslā ir savienojami ar to, kas notiek sabiedrībā? „Māksla ir vienīgā, kas kaut ko saglabā”(Ž.Delēzs)
Elitārā un masu māksla – elitārā –augstākā; masu –popkultūras māksla. Atspoguļo dažādu sabiedrības slāņu dzīvesveidu, uzskatus, vērtības. Masu māksla – vairākumam, komerciālā prece izklaidei. Tā guvusi virsroku pār elitāro mākslu, lai no tās gūtu labumu pēc iespējas lielāks cilvēku skaits.
Postmodernisms un estētika – postmodernisms tiecas neklasiski traktēt klasiskās tradīcijas. Ironizēšana, asimetrija, disharmonija, neglītais.
Provokatīvās mākslas izpausme- tīša nevēlamas situācijas Izraisīšana, izaicināšana. Izpaužas karikatūrās. Mākslas izpausme, kas liek par kaut ko domāt. Mērķi dažādi.
Grafiti uzplaukums 1970-tie.
…