1. Kas ir estētika? Definīcijas, skaidrojumi
Estētika ir filozofiska zinātne par estētisko dabā, sabiedrībā, par materiālo un garīgo darbību, par kopējiem jaunrades principiem pēc skaistuma likumiem.
Estētika kā atsevišķa filozofijas sfēra radās 18 gs., kad vācu filozofs Aleksandrs Baumgartens savā darbā “Pārdomas par poēziju” izsaka secinājumu, ka estētika ir sfēra, kas saistīta ar cilvēka sajūtām.
estētikas izpratne atsevišķos laikmetos bijusi atšķirīga. Sengrieķu filozofs Sokrats, piemēram, akcentē estētiskā un ētiskā vienotību. Viduslaiku filozofs Akvinas Toms veltī uzmanību dievišķā skaistuma izpausmei dabā un tā atklāsmei mākslā, u.t.t.
Estētikas kā zinātnes pamatā ir metakategorija estētiskais. Tas pauž mūsu attieksmi pret dabu, kosmosu, mākslu, tas zināmā mērā pavada jebkuru cilvēka darbību.
2. Estētiskais
Mūsu uztverē modificējas kā skaistais, cildenais, traģiskais, komiskais, graciozais, harmoniskais, dramatiskais, heroiskais, ideālais
3. Estētiskā apziņa. Definīcija. Būtības skaidrojumi
Estētiskā apziņa. Ir pārdzīvojumu, spriedumu, gaumes, uzskatu, vajadzību, orientāciju, ideālu, teoriju kopums. Ar estētiskās apziņas palīdzību veidojas cilvēka uzskati par pasauli kopumā. Atšķirībā no citām sabiedriskās apziņas formām, estētiskās apziņas forma atklāj galvenokārt garīgās vērtības.…