Vienotā iekšējā tirgus pamatprincipi un to ieviešana Latvijā
Kopējā tirgus juridisko pamatu veido:
kopējā tirgus izveidošana,
muitu, kvantitatīvo ierobežojumu un citu tādas pašas iedarbības pasākumu atcelšana tirdzniecībā,
šķēršļu novēršna brīvajā preču, personu, pakalpojumu un kapitāla kustībā,
iekšējā tirgus izveidošana (līdz 1992.gadam), procedūru noteikumi un izņēmumi,
ieceļošana un personu kustība iekšējā tirgū, vienoti vīzu nosacījumi,
brīva dzīvesvietas izvēle ES pilsoņiem.
Pēc būtības kopējais tirgus ir telpa, kuru aptver vairākas valstis un kurā visām valstīm ir vienādi tirdzniecības noteikumi. Šādai sistēmai ir nepieciešama muitas savienības izveidošana ar vienotu ārējo tarifu, ražošanas faktoru, preču pakalpojumu brīvu pārvietošanos, kā arī ar nodokļu un citu iekšējās politikas veidu ievērojamu harmonizāciju dalībvalstīs.
ES iekšējā tirgus pamatprincipi:
četras brīvības,
vienota konkurences politika,
vienota valsts pasūtījumu politika.
EEK mērķis bija panākt četru ekonomisko brīvību – ražošanas faktoru (darbaspēka un kapitāla), preču un pakalpojumu brīvas kustības nodrošināšanu starp dalībvalstīm. Brīvību pamatā ir diskriminācijas aizlieguma princips attiecībā uz citas valsts resursiem, darbaspēku un gatavo produkciju. Vienotajā tirgū svarīga ir arī brīvība veikt uzņēmējdarbību jebkurā dalībvalstī, lai veicinātu gan darbaspēka brīvo kustību, gan pakalojumu plūsmas attīstību, it īpaši brīvo profesiju pārstāvjiem. Lielā mērā visas brīvības tiek nodrošinātas, darbojoties ar tādiem principiem kā ierobežojumu un šķēršļu likvidēšana uz dalībvalstu iekšējām robežām.
Kopējā tirgus priekšrocības:
preču un pakalpojumu tirgus integrācija – uzņēmumi veic ražošanu tur, kur tas ir ekonomiski visizdevīgāk;
ražošanas faktoru tirgus integrācija – darbaspēks un finansu līdzekļi tiek izmantoti tur, kur tie dod vislielāko atdevi.
…