Kenona – Bārda emociju teorija
Pēc šīs teorijas stimulam, kas ir vilka izskats seko uzreiz divas reakcijas, kā redzams shēmā.
Reizē ar fizioloģisko ierosu stimuls nonāk arī galvas smadzeņu garozā, kā rezultātā rodas baiļu sajūta. Tas noved pie kopēja rezultāta – bēgšanas.
Kenona – Bārdateorija teorija izvirza argumentu, ka, redzot baiļu izraisošo objektu, piemēram, vilku, vienlaikus tiek izjustas bailes, kas rodas kā reakcija uztvertajam, kā arī rodas fizioloģiskas pārmaiņas organismā, un tad notiek reakcija – cilvēks sāk skriet.
Divu faktoru emociju teorija
Šī teorija rosina savādāku pieeju emociju veidošanai. Pēc stimula seko ne tikai fizioloģiskā ierosa un reakcija, kas atbild par bēgšanas uzsākšanu, bet paralēli tai stimuls tiek pakļauts arī kognitīvajam novērtējumam, proti, ka šis dzīvnieks ir bīstams. Savstarpēji mijiedarbojoties fizioloģiskā ierosa un kognitīvais novērtējums rada emocionālo pārdzīvojumu jeb bailes.
Zeidžonka emociju teorija
Zeidžonks atšķirībā no iepriekš minētās divu faktoru teorijas ierosina, ka kognitīvais novērtējums un emocionālais pārdzīvojums eksistē relatīvi neatkarīgi viens no otra. Viņš apgalvo, ka tie abi norisinās paralēli vien otram un ka pirmā reakcija uz stimulu var izpausties gan kā novērtējums, gan arī kā emocionāls pārdzīvojums.
…