Dārziņš bija cilvēks, kurš nedzīvoja savā laikmetā, bet gan daudz tam pa priekšu, un viņa māksla bija daudz dziļāka nekā pārējo tā laika komponistu darbi. Varbūt tieši šī disharmonija starp reālo vidi, sabiedrību un viņa sapņiem noved pie šīs nepatīkamās mākslinieka traģēdijas. Laikā kad Jurjāni bija slavā, Dārziņš sapņo, ka Latvijai būs sava nacionālā opera, kur nebūs vietas salkanumam un jūtu seklumam. Dārziņš sāk kritizēt gan vāciešus, gan latviešus, to interpretācijas, un šīs pelēcības apvienojas un sāk pelt pašu Dārziņu par to, ka viņš nav beidzis konservatoriju. Dārziņa mūzika ir pārāk spēcīga priekš šīs pelēkās vides.
Dārziņš gan sev, gan sava laika sabiedrībai izvirzīja augstus mākslinieciskos kritērijus. Tādēļ, varbūt, viņa darbu klāsts nav tik liels, bet, kā rāda vēsture, visi darbi ir ar paliekošu vērtību. Dārziņš bija ideālists un viņa kritērijiem atbilda divu komponistu daiļrades: Mocarts- ar savu vienkāršību un Čaikovskis ar savu patieso emocionalitāti un jūtu spēku.
Tematika- Centrālā tēma, par ko Dārziņš runā savos darbos ir jūtu pasaule gan tieša, gan alegoriskā izpausmē saistībā ar dabu. Viņš pirmais skar arī mātes mīlestības tēmu. Agrā jaunībā Dārziņš ir iespaidojies no Pēterburgas jaunlatviešiem, kas skāra dzimtenes mīlestības un patriotisma tēmu (Baumaņu Kārlis, Juriānu Andrejs). Tieši Dārziņš asi izjūt laikmeta elpu un pirms revolūcijas laika noskaņojumu, kad ir tāds pacēlums, brīvdomība, un pēcrevolūcijas depresiju. Daiļrades beigu posmā dominē traģiskā līnija. Ir divi izņēmumi no šī saraksta- solo dziesma ,,Spāniešu romance”, kur parādīta eksotiska zeme un mīla, un kora mūzikā- ,Nāru dziesma”, kur parādās fantastiskie tēli.
Žanri- Pamat žanri ir kora dziesmas un solo dziesmas. Dārziņš rakstījis arī simfonisko mūziku, bet vienīgais , kas ir saglabājies ir ,,Melanholiskais valsis”. Viņam ir bijušas simfoniskās miniatūras ,,Liriska fantāzija”, ,,Vientuļā priede” un mazā svīta. Melngalvju nama ugunsgrēkā sadeg Dārziņa operas ,,Rožainās dienas” klavierizvilkums. No tā saglabājušās tikai 24 lpp. …