Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:368227
 
Vērtējums:
Publicēts: 08.12.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

1. Elektrisko strāvu magnētiskā mijiedarbība.
Magnētiskā spēka FM cēlonis ir lādiņnesēju – brīvo elektronu plūsma vadītājā. Ieslēdzot strāvu, magnētiskais spēks izzūd.. Strāvai plūstot, pretējos virzienos kustoši pretēju zīmju lādiņi savstarpēji pievelkas, bet vienādzīmju lādiņi – atgrūžas. Ja atsevišķa lādiņa q vietā novieto strāvai paralēlu otru strāvas vadu, tad savstarpēji iedarbojas abu strāvu negatīvo lādiņnesēju – elektronu plūsmas. Paralēlu strāvu mijiedarbība izpaužas tā, ka pretējos virzienos plūstošas strāvas atgrūžas, bet vienvirziena strāvas pievelkas.
2. Magnētiskais lauks.
Elektrisko strāvu mijiedarbība ir izskaidrojama ar to apkārtnē esošiem magnētiskajiem laukiem. Tie, pārklājoties un tiecoties izveidot kopēju magnētisko lauku ar iespējami mazāku enerģiju, izraisa elektrisko strāvu pievilkšanos vai atgrūšanos. Uzskatāmi elektriskās strāvas magnētisko lauku var attēlot ar lauka spēka līnijām. Dagnētiskā lauka raksturošanai ir svarīgi trīs lielumi – lauka indukcija, intensitāte un plūsma. Magnētiskā lauka intensitāti mēra teslās (T). Magnētiskā lauka indukcija ir 1 T, ja uz vienu metru garu taisnu vadu, kurš novietots perpendikulāri homogēnām magnētiskajam laukam un pa kuru plūst 1 A stipra strāva, darbojās 1 N liels spēks.
3. Paralēlu strāvu mijiedarbības spēks. Ampēra likums.
Ja pa diviem paralēliem vadiem, starp kuriem ir attālums r, plūst strāvas I1 un I2, tad katra no šīm strāvām atrodas otras strāvas magnētiskajā laukā. Strāva I1 rada magnētisko lauku, kura indukcijas lauks B1 darbojas uz strāvu I2 un tai ir pielikts Ampēra spēks FM = B1I2l, kur l – kontūra garums. Ievietojot šajā formulā B1 izteiksmi, iegūst abu strāvu mijiedarbības Ampēra likumu:

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties