Dielektriskā caurlaidība.
Dielektriķu polarizācijas rezultatā dielektiķa virsma ir uzlādēta un rada savu iekšēju elektrisko lauku. Šī lauka intensitāte ir vērsta pretēji ārējā lauka intensitātei. Tieši tas nosaka dielektriskās caurlaidības lielumu.
Vides dielektriskā caurlaidība rāda, cik reižu lādiņu mijiedarbības spēks vidē ir mazāks nekā šo lādiņu mijiedarbības spēks vakuumā.
e = F0/F
Jo vajāks ir kopējais elektriskais lauks dielektriķī, salīdzinot ar ārējo elektrisko lauku, jo lielāka ir relatīvā dielektrsikā caurlaidība e.
Dielektriķu klasifikācija.
Dielektriķi ir vielas, kurās ir maz brīvu lādiņnesēju. Pazīstamākais dielektriķis ir gaiss.
Dielektriķi ir arī nejonizētas gāzes un šķidrumi, arī tīrs ūdens. Polimēru materiāli (epoksīda sveķi un neilona audums) ir dielektriķi. Arī sauss koks ir dielektiķis, jo tas tikpat kā nevada elektrisko strāvu. Dielektriskā vide – gaiss, papīrs, eļļa, stikls vai vizla – pavājina vadītaju radīto elektrisko lauku.
Izšķir: polāros dielektriķus (ūdens, amonjaks, ēteris, spirts), nepolāros dielektriķus (skābeklis, cēlgāzes), kristāliskie dielektriķi (polimēras vielas).
Īpaša kristālisku vielu grupa ir segnetoelektriķi jeb feroelektriķi. Tās ir vielas, kuras paliek polarizētas pat tad, ja ārējā elektriskā lauka vairs nav. Segnetoelektriķus leito elektriskajos kondensatoros, lai atkarība no pielikta sprieguma mainītu to kapacitāti.
Pjezoelektriskais efekts.
Par pjezoelektrisko efektu sauc parādību, kad mehāniskais spriegums izraisa kristālrežģa deformāciju un uz kristala virsmas rodas polarizacijas lādini, kas rada elektrisko lauku. Pjezoelektriskajās šķiltavās iegūst elektrisko dzirksteli gazes plīts degļa aizdedzināšanai. Pastāv arī apgriestais pjezoelektriskais efekts. Kvarca kristāla ārējais elektriskais lauks izraisa kristālrežģa parkārtošanos. Ja šis lauks laikā ātri mainās, tad kristālā rodas tikpat ātras mehāniskas svārstības. To izmanto rokas elektroniskajos pulksteņos, frekvenču stabilizatoros, ultraskaņas ģeneratoros u.c.
Organisma audu elektriskās īpašības.
…
Konspekts RSU fizikas eksāmenam! 1. ELEKTRODINAMIKA Elektriskais lādiņš, tā īpašības. Elektriskais dipols, tā raksturlielumi. Dipols ārējā elektriskā laukā. Dielektriķu polarizācija. Dielektriskā caurlaidība. Dielektriķu klasifikācija. Pjezoelektriskais efekts. Organisma audu elektriskās īpašības. Kaulu pjezoefekts. Signālpārveidotāji. Elektrogrāfija. Organisma elektrisko lauku pētīšanas uzdevumi. Magnētiskais lauks, tā indukcija un intensitāte. Strāvas magnētiskais lauks. Bio-Savāra-Laplasa likums. Šī likuma izteiksmes taisna strāvas vada un riņķveida strāvas magnētiskajiem laukiem. Solenoīda magnētiskais lauks. Ampēra un Lorenca spēks. Lādētu daļiņu kustība homogēnā un nehomogēnā magnētiskajā laukā. Strāvas kontūrs un tā magnētiskais moments. Strāvas kontūra magnētiskā momenta modulis un virziens. Elektrona orbitālais un spina magnētiskie momenti. Elektrona orbitālā un spina magnētmehāniskā attiecība. Kodola magnētiskais moments salīdzinājumā ar elektrona magnētisko momentu. Atoma un molekulas magnētisko momentu veidošanās. Vielu magnētiskās īpašības. Magnētiķu klasifikācija. Vielu magnetizācija. Magnētiskā caurlaidība. Feromagnētiķi, to uzbūve. Domēni. Feromagnētiķu magnetizācijas īpatnības. Magnētiskā histerēze. Koercitīvais spēks. Paliekošā magnētizētība. Histerēzes cilpu veidi un laukumi. Magnetostrikcija un šīs parādības lietojums medicīnā. Organisma audu magnētiskās īpašības. Biomagnētisms un magnetobioloģija. Magnētisko lauku reģistrācija un mērīšana. Elektromagnētiskie viļņi. Elektromagnētisko viļņu raksturs un īpašības. Elektromagnētiskā viļņa ātrums, tā atkarība no vides elektriskajām un magnētiskajām īpašībām. Elektromagnētiskā viļņa enerģijas tilpuma blīvums. Elektromagnētisko viļņu klasifikācija. Elektromagnētisko viļņu skala. Dažādu diapazonu elektromagnētisko viļņu rašanās mehānisms. Elektromagnētisko viļņu iedarbība uz bioloģiskiem objektiem. Primārie efekti, kas raksturo dažādu diapazonu elektromagnētisko viļņu mijiedarbību ar vielu. Elektromagnētisko viļņu izmantošana medicīnā.
Darbā ir gramatikas kļūdas.
- Elektrodinamika
- Gravitācija, gravitācijas konstante, smaguma spēks
- Maiņstrāva
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Gravitācija, gravitācijas konstante, smaguma spēks
Konspekts vidusskolai5
-
Maiņstrāva
Konspekts vidusskolai1
-
Optika
Konspekts vidusskolai4
-
Ievads cietvielu fizikā
Konspekts vidusskolai9
-
Kondensatora kapacitātes noteikšana
Konspekts vidusskolai1