Konspekts
Uzņēmējdarbība un tiesības
Uzņēmējdarbība
Eksāmena jautājumi uzņēmējdarbības vadībā un menedžmentā-
Eksāmena jautājumi uzņēmējdarbības vadībā un menedžmentā
55. Stratēģiskā kontrole Stratēģiskā kontrole attiecas uz organizācijas stratēģiskajiem jautājumiem un ir augstākā līmeņa menedžeru redzeslokā. Tiek kontrolēta organizācijas stratēģisko mērķu sasniegšanas un darbības efektivitāte.
Stratēģiskās kontroles uzdevums ir ārējo faktoru izmantošana un organizācijas stratēģisko mērķu nodrošinājums.
Organizācijas stratēģiskos līdzekļus veido gan organizācijas iekšējie faktori (struktūra, tehnoloģija, materiālie resursi, personāls), gan menedžmenta funkcijas (plānošana, organizēšana, motivēšana). Minētie faktori un funkcijas praktiski ir stratēģiskās kontroles objekti. Piem., augstākā līm.menedžeri var kontrolēt organizācijas sakārtojuma atbilstību strat.mērķu sasniegšanai. Pēc organizācijas darbības kontroles veidus parasti iedala:
• Iepriekšējā kontrole;
• Kārtējā kontrole;
• Galīgā kontrole.
Pēc būtības šie kontroles veidi neatšķiras, jo tiem ir vienots mērķis: sekmēt reālo sasniegumu atbilstību organizācijas izvirzītajiem plāniem. Atšķirība ir tikai laikā, kad šī kontrole tiek veikta.
56. Kontroles efektivitāte
Galvenie efektīvas kontroles raksturojumi, kas jāņem vērā, organizējot kontroli:
Kontroles stratēģiskā ievirze. Kontrolei jāatspoguļo organizācijas stratēģiskie mērķi, prioritātes un jāatbalsta tās. Kontroles cieša saistība ar pārējām menedžmenta funkcijām. Plānošana, organizēšana un vadīšana ir ciešī saistīta ar efektīvas kontroles sistēmu. Piem, nepieciešams vērot plāna izpildes norisi, t.sk. mērķu un rādītāju sasniegšanu. Orientācija uz rezultātiem. Kontroles mērķis nav info vākšana un standartu noteikšana, bet gan organizācijas mērķu sasniegšana. Kontroles mērķu un uzdevumu pamatā ir organizācijas mērķi. Savlaicīgums. Kontroles savlaicīgums nenozīmē tās veikšanas ātrumu vai biežumu. Galvenais ir laika intervāls, kam jāatbilst organizācijas mērķiem un plāniem. Elastīgums. Tāpat kā plāniem, arī kontrolei ir jābūt pietiekami elastīgai, lai pielāgotos iekšējām un ārējām izmaiņām. Vienkāršība. Ja kontroles sistēma ir pārāk sarežģīta un darbinieki to neuztver un neatbalsta, tad tā nevar būt efektīva.
Precizitāte. Bez šaubām, kontrolei ir jābūt precīzai un rūpīgai. Organizācijas var ciest zaudējumus, ja menedžeris pieņem lēmumu neprecīzas informācijas dēļ. Taupīgums. Nekad nedrīkst aizmirst, ka visas organizācijas izmaksas tiek veiktas, lai gala rezultātā palielinātu ienākumus un sasniegtu mērķus. Tādējādi, ja kopējās kontroles izmaksas pārsniedz ienākumus, tad tādu kontroli labāk vispār neizmantot.
…
Eksāmena jautājumi uzņēmējdarbības vadībā un menedžmentā RTU 1. Menedžmenta teoriju vispārēja klasifikācija 2.Klasiskās menedžmenta teorijas 3.Cilvēku uzvedības teorijas 4. Kvantitatīvā menedžmenta teorijas 5. Integrētās menedžmenta teorijas 6. Modernās menedžmenta teorijas 7. Organizācijas vides būtība 8. Organizācijas iekšējā vide 9. Organizāciju tieši ietekmējošā ārējā vide 10. Organizāciju netieši ietekmējošā ārējā vide 11. Komunikācijas process 12. Starppersonu komunikāciju formas 13. Komunikāciju tīkli 14. Neverbālā komunikācija 15. Lēmumu pieņemšanas definīcija 16. Lēmumu pieņemšanas tipi 17. Lēmumu pieņemšanas apstākļi 18. Lēmumu pieņemšanas process 19.Kļūdas lēmumu veidošanā 20.Faktori, kuri ietekmē lēmumu pieņemšanu 21.Lēmumu grupveida pieņemšanas metodes 22. Kvantitatīvās lēmumu pieņemšanas metodes 23. Lēmumu pieņemšana pēc kritērijiem 24. Organizācijas mērķu noteikšana 25. Mērķu hierarhija 26. Mērķi atbilstoši funkcijām 27. Mērķi atbilstoši īstenošanas laikam 28. Mērķu raksturlielumi 29. Plānu hierarhija 30. Mērķu un plānu savienošana 31. Plānošanas organizēšana 32. Plāna tipi pēc lietojuma 33. Organizēšanas būtība 34.Specializētā darba dalīšana 35.Specializācijas priekšrocības un trūkumi 36.Specializācijas alternatīvas 37. Darbības apvienošana nodaļās (departamentos) 38. Darbības vertikālā dalīšana un vadības apjoma noteikšana 39. Faktori, kas nosaka efektīvu vadības apjomu 40. Pilnvaras piešķiršanas un atbildības būtība 41. Līnijas pilnvaras organizācijā 42. Dienesta (štāba) pilnvaras 43. Dienestu (štābu) pilnvaru veidi 44. Pilnvaru piešķiršanas galvenās problēmas 45. Motivēšanas modeļi 46. Satura motivēšanas teorijas 47.Norises motivēšanas teorijas 48. Raksturīgo pazīmju teorija 49. Stimulējošas motivēšanas teorija 50. Kontroles funkcijas 51. Kontroles veidi 52. Kontroles process 53. Operatīvā kontrole 54. Organizācijas kontrole 55. Stratēģiskā kontrole 56. Kontroles efektivitāte
- Eksāmena jautājumi uzņēmējdarbības vadībā un menedžmentā
- Tirgzinības eksāmena jautājumi
- Uzņēmējdarbības vadība
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Uzņēmējdarbības vadība
Konspekts augstskolai87
-
Tirgzinības eksāmena jautājumi
Konspekts augstskolai31
-
Atbildes uz uzņēmējdarbības vadīšanas eksāmena jautājumiem
Konspekts augstskolai7
-
Korporatīvās finanses, LU eksāmens - jautājumi un atbildes, uzdevumi un risinājumi
Konspekts augstskolai6
-
Uzņēmējdarbības vadīšana - eksāmena jautājumu atbildes
Konspekts augstskolai7