KRŪKLIS
Rhamnus frangula
parastais Krūklis eng. glossy buckhorn dz. pabērzu dzimta
Drogs - Cortex Frangulae – krūkļa miza
Nenogatavojušies augļi ir indīgi!
ĶĪM. Krūkļa miza satur 4 — 8 % oksidētus antracena (antrahinona) atvasinājumus glikozīdu un brīvā veidā (glikofrangulinus A, B, frangulīnus A, B, emodīnu, fiscionu, hrizofanolu, palmidīnu u. c.).* darbojas kā lēnas darbības caurejas līdzeklis. antibakteriāla darbība.
MED.Krūkļa mizas preparātus lieto zarnu atonijas (kūtruma), hroniska zarnu aizcietējuma ārstēšanai.
*Krūkļa mizu izmanto arī tā sauktajās asinstīrītājās tējās.
*Ārīgi krūkļa mizu lieto novārījuma veidā kašķa ārstēšanai, mazgājoties ik dienas ar stipru mizas novārījumu.
*Ilgstoši lietojot krūkļa mizas preparātus, organisms pie tiem pierod, tāpēc ir jāpalielina devas, bet tas savukārt izraisa hipokaliēmiju.
SENNA
Cassia senna
Aleksandrijas senna, a. Alexandrine senna dz. tauriņziežu dzimta
Droga - Folium Sennae (Sennae folium) – sennas lapa
ĶĪM: Lapas satur ap 1-3 % antracēnatvasinājumu, glikozīdu reīnu ar glukozi pie C1. Bez tiem lapās ir flavonoli un to glikozīdi, sveķi, kas kairina zarnu sieniņas. Pākstis arī satur antracēnatvasinājumus.
MED.: Sennas lapas ieiet kompleksu zāļu tēju sastāvā kopā ar krūkļa mizu, anīsa auglīšiem, koriandra augļiem, lakricas sakni utt. Izgatavo sauso ekstraktu, kuru pārdod tablešu veidā Lieto pret aizcietējumiem.
MĀLLĒPE
Lat. Tussilago farfara, eng - coltsfoot; Asteraceae – kurvjziežu, asteru dzimta
Droga-māllēpju lapas – Folium Farfarae
Ķīm.sastāvs - Lapās – rūgtais glokozīds, askorbīnskābe, polisaharīdi, organiskās skābes, ēteriskā eļļa, miecvielas, karotinoīdi, gļotvieas, mikroelementi selēnu, cinku, hromu, sudrabu.
Lietošana. Pret elpošanas ceļu slimībām, lai dezinficētu, mazinātu iekaisumu un veicinātu atkrēpošanos, kā arī kuņģa – zarnu trakta saslimšanas gadījumā kā savelkošu līdzekli. Nedrīkst lietot grūtnieces!
…