Uzņēmējspējas.
Uzņēmējspējas jeb uzņēmējs ir cilvēks ar īpašu spēju kopumu, kas nepieciešams, lai uzņemtos risku vadīt un mērķtiecīgi savienot pārējos ražošanas resursus un organizēt tos preču izgatavošanai un pakalpojumu sniegšanai.
Uzņēmējs – pašnodarbinātais.
Pirmais aspekts ietver noteiktu cilvēka īpašību, spēju, prasmju kopumu, kas ir jāattīsta, lai veidotu uzņēmējspējas, t.i., vadītājas, sociālās, personas kompetences un uzņēmīguma īpašības, kas nepieciešams sekmīgas uzņēmējdarbības veikšanai. Tas nav tieši orientēts uz jaunu uzņēmumu veidošanu.
Otrs aspekts skar uzņēmējspēju veidošanas procesu katrā atsevišķā izglītības sistēmas pakāpē, saistot to jau ar konkrētu uzņēmumu veidošanu, jauniešu iesaisti noteiktā praktiskā nodarbē vienlaikus ar zināšanu apguvi, tādējādi nodrošinot jauniešu apzināšanos par pašnodarbinātību kā iespējamu karjeras izvēli.
Uzņēmēja gars, iemaņas un prasmes ir jāattīsta jau kopš bērnības.
Samaksa par resursiem.
Visiem ekonomiskiem resursiem ir noteikts ienākumu veids: dabas resursu(zemes) īpašniekam par to izmantošanu pienākas ienākums rentes veidā.
Darbaspēka īpašnieks, izmantojot darba procesā savas fiziskās un garīgās spējas, rada ienākumu darba algas vai atalgojuma veidā.
Kapitāls tā īpašniekam dod ienākumu procentu maksājuma veidā.
Uzņēmējspēju īpašnieks gūst ienākumus peļņas veidā.
Resursiem, neatkarīgi no tā, kādam mērķim tie tiek izmantoti, piemīt viena kopējā iezīme, tie visi ir ierobežotā daudzumā.
…