Ekonomiskā sistēma ir saimnieciskās dzīves organizācija valstī vai noteiktā cilvēku sabiedrībā. Tajā ietilpst likumi, tradīcijas, informācija, vērtības kā arī, organizācijas, kas nodarbojas ar saimniecisko jautājumu risināšanu. Sabiedrības vēsturē ir pastāvējušas un pastāv dažādas ekonomiskās sistēmas: tradicionālā ekonomika, tirgus ekonomika, komandekonomika, jauktā ekonomika.
Ekonomikas sistēmas, kuras ir tikušas pieņemtas saistībā ar to ekonomiskajām problēmām, kas valstīs ir atšķirīgas, katrai ir savas īpatnības. Neraugoties uz to, dažas no šīm sistēmām ir ļoti līdzīgas cita citai, un tās var iedalīt trijās vai četrās grupās:
1. Tradicionālās ekonomikas. Vēsturiski pirmais saimnieciskās darbības veids. Pastāv sabiedrības ar relatīvu zemu dzīves līmeni, kuru dzīvesveids ir paliels gandrīz nemainīgs gadsimtiem ilgi. Pastāvot šī veida ekonomikai, cilvēki dzīvo saskaņā ar gadsimta tradīcijām – dara lietas tā, kā tās vienmēr tika darītas. Kas tiks ražots un kā to ražos un sadalīs, netiek uzskatīts par ekonomikas problēmu, jo šīs lietas jau izmeltas pirms ilga laika. Šīs ekonomikas bieži tiek sauktas par eksistences ekonomiku, jo saražotais vairumā gadījumu ir tikai nedaudz vairāk nekā izdzīvošanai minimāli nepieciešams.