Ekonomiskās sistēmas.
Ekonomiskā sistēmā ir noteikta sabiedrības saimnieciskās dzīves organizācija, t.i., pieeja kādu sabiedrība (valsts) lieto, lai ierobežotu resursu apstākļos sasniegtu savus ekonomiskos mērķus.
Ir trīs veidu ekonomiskās sistēmas: tradicionālā, plāna un tirgus ekonomika.
Tradicionālā ekonomika. Tradicionālā ekonomikas sistēma parasti ir attālākos zemeslodes apgabalos. Šī sistēma var būt raksturīga izolētām ciltīm. Iedzīvotāju grupām vai pat veselām valstīm. To skaits pēdējā laikā gan strauji samazinās. Tradicionālajā ekonomikā tipiski ir tas, ka lielākā iedzīvotāju daļa nodarbojas ar lauksaimniecību un citām samērā vienkāršām darbībām gadiem vai pat audzēm ilgi.
Tradicionālo ekonomiku raksturo zems ražošanas organizācijas līmenis. Tradicionālajā ekonomikā tipisks ir tas, ka lielākā iedzīvotāju daļa nodarbojas ar lauksaimniecību un citām samērā vienkāršām darbībām gadiem un pat paaudzēm.
Īpašums ir vai nu kopējs, vai privāts.
To, ko ražot, kā ražot un kas patērēs saražoto, visvairāk nosaka tradīcijas (nodevas muižniekam, desmitā tiesa baznīcai), kas mainās ļoti ilgā laikposmā.
Tā kā ražots tiek maz, lielākā iedzīvotāju daļa dzīvo tuvu minimālās eksistences līmenim - viņiem ir pietiekami iztikai, bet maz paliek pāri. …