Ekonomiskā drošība ir viens no galvenajiem drošības veidiem jebkura indivīda, uzņēmuma, šķiras, valsts un visas starptautiskās sistēmas pastāvēšanā, taču tā būtiski atšķiras no politiskās, militārās, ekoloģiskās u.c. drošības veidiem. Ekonomiskā drošība blakus citiem drošības veidiem arī ir ļoti būtiska, jo mūsdienu pasaulē pastāv dažādi šīs drošības šķēršļi un apdraudējumi, kas saistās ar ekonomisko labklājību, pārnacionālajām kriminālajām organizācijām un cilvēku masu kustībām un citiem procesiem.1
Starptautiskajā ekonomiskajā sistēmā, atšķirībā no starptautiskās sistēmas politiskās struktūras, iezīmējas līdzsvarotāka sistēma, kas ir ļoti nozīmīgs atšķirības aspekts, jo ietver spēcīgus integrācijas spēkus. Lai arī ekonomiskās aktivitātes izraisa šķelšanos, piemēram, šķirās, firmās un nacionālajās ekonomikās, starptautisko ekonomiku kopumā arī stingri saista tādas struktūras kā tirdzniecība, ražošana, finanses, komunikācijas un transports. Tas ir arī viens no pierādījumiem, kāpēc valstīm, kas tomēr ir mūsdienu starptautiskās sistēmas pamatā, būtu ļoti uzmanīgi jāapsver drošības jautājumi īpaši ekonomiskajā jomā, jo ekonomiski valstis ir saistītas vēl ciešāk nekā citās sfērās, ekonomiskajā ziņā jūtama vislielākā savstarpējā atkarība un mijiedarbība, kas arvien palielina ekonomiskās drošības nozīmi attiecībā uz jebkuru valsti, jo valsts bez šīs drošības praktiski nespēj suverēni funkcionēt.
Starptautisko ekonomiku var uzskatīt par atsevišķu sistēmu, taču tai pat laikā nevar nodalīt no starptautiskās politiskās sistēmas, jo tās ir ļoti saistītas. Ja starptautisko ekonomiku uzskata par atsevišķu sistēmu, tad tai ir pašai sava struktūra un dinamika. Tai ir savi virzītājspēki un pieaugošs organizatoriskais potenciāls, turpinās šķiru cīņa un notiek precīzi formulētu ekonomisko teoriju izstrādāšana.
…