Ikvienam izglītotam cilvēkam ir jāzina ekonomikas teorijas pamati, lai apzināti un mērķtiecīgi varētu piedalīties valsts jauncelsmes darbā, lai saprastu un varētu novērtēt partiju un sabiedrisko kustību ekonomiskās programmas, likumdošanas orgānu un vadības ekonomisko politiku.
Makroekonomika izskaidro likumsakarības tautsaimniecībā, kas nosaka ražošanas apjomu, cenu līmeni (inflāciju), nodarbinātību, iedzīvotāju reālos ienākumus. Makroekonomika sniedz zināšanas, kā valsts ekonomiskā politika varētu veicināt ražošanas attīstību, nodarbinātību, inflācijas samazināšanu un ekonomikas izaugsmi. Par valsts makroekonomisko attīstību var spriest pēc šādiem rādītājiem: IKP uz vienu iedzīvotāju, reālā IKP pieauguma tempi, inflācijas temps, bezdarba līmenis, investīcijas utt.
Būtiski svarīgi ir izdibināt, vai ekonomikai raksturīga augšupejas tendence vai arī saimniecība ieslīgusi sastinguma purvā, vai rit ekonomiskā lejupslīde. Ar tendenču konstatēšanu nepietiek. Makroekonomiskie procesi prasa konkrētu kvantitatīvu raksturojumu. …