No sākuma dalībvalstij par savu nodomu izstāties no ES ir jāziņo Eiropadomei. Komisija, ievērojot Eiropadomes paustās nostādnes, risinās sarunas ar šo valsti, lai noteiktu tās izstāšanās kārtību. Izstāšanās kārtību noteiks tas, kādas būs šīs valsts turpmākās attiecības ar Eiropas Savienību. Sarunu rezultātā tiek noslēgts līgums, taču tā pieņemšanai ir nepieciešams Eiropadomes kvalificēts balsu vairākums un iepriekš saņemta Eiropas Parlamenta piekrišana.
Lisabonas līgums nosaka, ka gadījumā, ja valsts, kura iepriekš izstājusies no ES, lūdz atkārtotu pievienošanos, tai nav privilēģiju salīdzinājumā ar citām kandidātvalstīm. Uz tās lūgumu attiecas tie paši nosacījumi kā uz jebkuru citu valsti, kas lūdz dalību Eiropas savienībā.
28. Aprakstiet parasto jauno ES tiesību pieņemšanas kārtību.
ES lēmumu pieņemšanas procesu atzīst kā ļoti sarežģītu, jo ir strikti norunāts kura amatpersona, kādus lēmumus un kādā kārtībā izskatīs. Lēmumu pieņemšanā ES līmenī ir iesaistīta Eiropas Komisija, ES Padome un Eiropas Parlaments. Eiropas Komisija ir tā institūcija, kas ierosina jaunus tiesību aktus, kurs pēc tam izskata un pieņem ES Padome un Eiropas Parlaments.
Visbiežāk izmantotā ES lēmumu pieņemšanas metode ir tā sauktā koplēmuma procedūra. Tā izpaužas tādējādi, ka tieši ievēlētais Eiropas Parlaments kopīgi ar Padomi pieņem ES tiesību aktus. Pirms jaunu iniciatīvu ierosināšanas, Komisija izpēta kā tas varētu ietekmēt ekonomiku, sociālās jomas un vidi. Tiek sagatavots ietekmes novērtējums, kurā ir izklāstītas ierosināto pasākumu priekšrocības un trūkumi. Komisija konsultējas ar ieinteresētajām personām. Tālāk seko izskatīšanas un pieņemšanas process, kurā Eiropas Parlaments un Padome izskata Komisijas priekšlikumus un vajadzības gadījumā ierosina grozījumus. Ja nespēj vienoties par grozījumiem, tad tiek rīkots otrais lasījums. Ja ir izdevies vienoties par grozījumiem, tad tiesību aktu var pieņemt. Likumdošana notiek ar iepriekšminēto koplēmumu jeb parasto likumdošanas procedūru, ar Eiropadomes reglamentu vai arī ar Eiropas tiesu iestāžu sadarbību.
…
Neliels atkārtojamo jautājumu konspekts, kas palīdzēs sagatavoties eksāmenam Eiropas tiesībās: 1. Eiropas tiesību priekšmets. 2. Eiropas Savienības pilsonības institūts – tiesības. 3. Eiropas Parlamenta vēlēšanas. 4. Raksturojiet Līgumu par Eiropas Savienību. 5. Eiropas Komisijas kompetence un veidošanas kārtība. 6. Diskriminācijas nepieļaušanas princips Eiropas tiesībās. 7. Jaunu Dalībvalstu uzņemšanas kārtība ES. 8. Eiropadomes priekšsēdētāja un ES prezidējošās valsts vietas ES institūciju shēmā. 9. Personu brīva kustība starp ES valstīm. 10. Kas ir Vienota Tirgus juridiskais pamats un tiesiskais sastāvs? 11. Eiropas Parlamenta vieta ES institūciju sistēmā. 12. Latvijas Republikas uzņemšanas process Eiropas Savienībā. 13. Eiropas Komisijas vieta ES institūciju sistēmā. 14. ES Ministru Padomes vieta ES institūciju sistēmā. 15. Eiropas tiesību īpašie principi. 16. Eiropas Tiesas vieta ES institūciju sistēmā. 17. Eiropadomes kompetence un veidošanas kārtība. 18. Euro valūtas ieviešanas nosacījumi un kārtība. 19. Eiropas integrācijas pirmsākumu motivācija. 20. Kas ir Eiropas primārās un sekundārās tiesības. 21. Iepriekšējo (prejudiciālo) nolēmumu pieņemšanas kārtība un to nozīme. 22. Eiropas tiesību aktu apstrīdēšanas kārtība. 23. Eiropas Savienības tiesas kompetence un veidošanas kārtība. 24. Raksturojiet Līgumu par Eiropas Savienības darbību. 25. Aprakstiet veidus kā var grozīt Eiropas primāros tiesību aktus. 26. Kas ir Eiropas Tiesas prejudiciālā nolēmuma procedūra? 27. Kādā veidā ES dalībvalsts var izstāties no Eiropas Savienības? 28. Aprakstiet parasto jauno ES tiesību pieņemšanas kārtību.
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Eiropas Savienības institūcijas
Konspekts augstskolai23
-
Eiropas Savienība starptautiskajās tiesībās
Konspekts augstskolai4
-
Eksāmena uzdevums lekciju kursā "Eiropas Savienības tiesības" ar atrisinājumu
Konspekts augstskolai4
-
Konspekts Eiropas Savienības tiesībās - eksāmens
Konspekts augstskolai74
-
Konspekts starptautiskajās publiskajās tiesībās
Konspekts augstskolai51