6. Kādos gadījumos fiziskajai vai juridiskajai personai ir tiesības individuāli vai kopā ar citiem pilsoņiem vai citām personām iesniegt lūgumrakstu Eiropas Parlamentam?
Saskaņā ar LESD 227.pantu jebkuram Eiropas Savienības pilsonim, kā arī jebkurai fiziskai personai, kas dzīvo kādā dalībvalstī, vai juridiskai personai, kurai ir juridiskā adrese kādā dalībvalstī, ir tiesības individuāli vai arī kopā ar citiem pilsoņiem vai personām iesniegt lūgumrakstus Eiropas Parlamentā par jautājumiem, kas ir Savienības kompetencē un kas tieši skar šo pilsoni vai personu.
Līguma par ES darbību 20.panta otrajā punktā ir atspoguļoti ES pilsonības institūta būtiskie elementi: "Savienības pilsoņiem ir ar Līgumiem piešķirtās tiesības un ar tiem uzliktie pienākumi. Viens no tiem ir tiesības iesniegt lūgumrakstu Eiropas Parlamentā, rakstīt Eiropas ombudam un Savienības iestādēm un padomdevējām struktūrām jebkurā no Līgumu valodām un saņemt atbildi tajā pašā valodā.
Lūgumraksts var būt sūdzības vai lūguma formā un var attiekties uz sabiedrību vai privāti interesējošu jautājumu.
Lūgumraksts var būt personīgs lūgums, sūdzība vai novērojums par ES tiesību aktu piemērošanu vai aicinājums Eiropas Parlamentam ieņemt noteiktu nostāju kādā jautājumā. Šādi lūgumraksti dod Eiropas Parlamentam iespēju pievērst uzmanību dalībvalstu, vietējo pašvaldību vai citu iestāžu izraisītiem Eiropas pilsoņu tiesību pārkāpumiem.
Sūdzības vai problēmas tēmai jābūt ar pārrobežu raksturu un jāatbilst kādai no ES darbības jomām. Tas ir politisks instruments, ar kura palīdzību izdarīt politisku spiedienu vai pievērst papildu institūciju un sabiedrības uzmanību būtiskai problēmai.
…