Eiropas Savienība ir aktīva PTO dalībniece. Piemēram, 2004. gadā PTO ietvaros ES bija iesaistīta 29 strīdos ar tās astoņiem tirdzniecības partneriem (Argentīna, Austrālija, Brazīlija, Kanāda, Indija, Koreja, Taizeme un ASV) gan kā apsūdzētājs (16 reizes), gan kā apsūdzētais (13 reizes). 11 reizes ES apsūdzēja ASV, piemēram, par tērauda cenu palielināšanu par 30%, kas bija pretrunā ar PTO likumiem. Pēc viena gada ASV bija spiesta pazemināt šos augtos tarifus.
Jebkura valsts var iestāties PTO, ja PTO Ministru Konference ar divu trešdaļu balsu vairākumu atbalsta konkrētās valsts pievienošanos, un jebkura valsts var arī izstāties.
„Latvija uzsāka iestāšanās PTO sarunas 1993.gadā un kļuva par pilntiesīgu tās dalībvalsti 1999.gada 10.februārī, iestājoties organizācijā kā neatkarīga valsts un turpmāk apņemoties veidot savu ekonomikas un tirdzniecības režīmu saskaņā ar PTO noteikumiem un saistībām.”2
Iestājoties PTO, Latvija piesaistīja savus importa nodokļus gan rūpniecības, gan lauksaimniecības produktiem maksimālam līmenim jeb griestiem, ko nedrīkst pārkāpt un kas ir piemērojams visām PTO dalībvalstīm. Tāpat arī Latvija uzņēmās noteiktas saistības pakalpojumu tirdzniecības jomā – noteiktus nosacījumus, kādus piemēro visām PTO dalībvalstīm.
Kopš Latvijas pievienošanās ES, Latviju, tāpat kā pārējas ES dalībvalstis, PTO pārstāv Eiropas Komisija, un jauno ES dalībvalstu saistības PTO tika apvienotas ar ES-15 PTO saistībām.
…