Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:748056
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.03.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Agrāk par politisko sistēmu kā tādu tika runāts tikai nacionālās valsts kontekstā, jo tā bija vienīgais veidojums, kam piemita visas nepieciešamās īpašības un elementi, kas nepieciešami politiskajai sistēmai, t.i., stabils un skaidri definēts institūciju tīkls kolektīvai lēmumu pieņemšanai un likumu kopums, kas pārvalda attiecības šo institūciju starpā; pilsoņi un sociālās grupas, kas meklē iespēju realizēt savas politiskās vēlmes caur politisko sistēmu tiešā veidā vai caur tādām starpniek organizācijām kā interešu grupas un politiskās partijas; kolektīvajiem lēmumiem politiskajā sistēmā ir liela ietekme uz ekonomisko resursu un sociālo un politisko vērtību sadalījumu visā sistēmā; pastāv pastāvīga savstarpējā mijiedarbība starp šiem politiskajiem rezultātiem, jaunām prasībām sistēmā, jauniem lēmumiem utt.1 Eiropas Savienība (ES) šajā ziņā ir unikāls veidojums, jo tā ir politiska sistēma, bet nav valsts. Lai arī agrāk par politiskajām sistēmām tika runāts tikai kā par valstīm, tas tā vairs nav, jo arī ES pastāv visas prasības un nepieciešamie politiskās sistēmas elementi.
Pirmkārt, ES kā politiskā sistēmā pastāv institucionālais tīkls- Eiropas Komisija, Eiropas Savienības Padome (Padome), Eiropas Parlaments un Tiesa, kas ar dažādiem līgumiem un rekonstrukcijām ir kļuvušas par formalizētāko un komplicētāko lēmumu un likumu pieņemšanas tīklu pasaulē, šajā ziņā pat pārāku kā citas politiskās sistēmas.2
Otrkārt, grupas ar visspēcīgāko un institucionalizētāko pozīciju ES sistēmā ir dalībvalstu valdības un politiskās partijas, kas šīs valdības sastāda. Vienīgā atšķirība no citām starptautiskajām organizācijām ir tāda, ka ES valdībām nav monopola stāvoklis, šeit ir iesaistīts komplicēts sabiedrisko un privāto grupu tīkls.3
Treškārt, ES lēmumi ir augstākajā mērā saistoši un nozīmīgi visā ES, kas līdz ar to pierāda arī trešo politiskās sistēmas elementu.

Autora komentārsAtvērt
Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties