Eiropas Monetārā Sistēma (EMS): iekārta, mērķi, sasniegumi, „paritātes režģis”, savstarpējais atbalsts, ekijs, EMS versijas. EMS elementi un mehānismi. Eiropas Monetārā Savienība (EMU). Māstrihtas līgums. Eirosistēma. Mērķi, instrumenti, stratēģija.
ES kā valstu savienība prasa to integrēšanos vienotā veselumā. Integrācija ir saimnieciskās dzīves internacionalizācijas forma, piem., brīva tirdzniecība starp valstīm, muitas savienība, kā arī monetārā savienība.
Eiropas Ekonomikas un monetārā savienība (EMS) ir augstākā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ekonomiskās integrācijas pakāpe. Tas vienlaikus ir ES galvenais instruments, lai sasniegtu tās ekonomiskās politikas pamatmērķus - stabilu izaugsmi un zemu inflāciju. EMS izveidošanas pamatā ir ideja par lielas, stabilas ekonomiskās un finanšu zonas radīšanu.
Ekonomikas un monetārā savienība nozīmē:
- vienotu valūtu - eiro - visās EMS valstīs jeb eiro zonā;
- vienotu monetāro politiku visā eiro zonā, ko īsteno Eiropas Centrālā banka kopā ar eirozonas valstu centrālajām bankām. Tās galvenais mērķis ir cenu stabilitāte;
- ekonomiskās un fiskālās politikas koordināciju starp dalībvalstīm.
Dalība EMS dalībvalstīm nozīmē stabilitāti un ekonomikas izaugsmi. Tas ietver dzīves līmeņa celšanos, plašāka preču un pakalpojumu tirgus pavērtās iespējas, lielāku politisko ietekmi un ciešāku integrāciju ar pārējām valstīm.