Konspekts
Uzņēmējdarbība un tiesības
Ekonomika
Eiropas Monetārā savienība un vienotā valūta eiro-
Eiropas Monetārā savienība un vienotā valūta eiro
Konspekts16 Ekonomika, Politika, Starptautiskās organizācijas
Nr. | Sadaļas nosaukums | Lpp. |
Ievads | 3 | |
Eiropas Ekonomiskā un monetārā savienība | 5 | |
Eira | 10 | |
Problēmas un perspektīvas | 16 | |
Secinājumi | 19 | |
Izmantotā literatūra | 20 |
Ievads
Eiropas Centrālās bankas dibināšana un eiro ieviešana iezīmēja pēdējo no trim posmiem Ekonomiskās un monetārās savienības izveidošanā Eiropas Savienībā. EMS mērķis ir pilnveidot vienoto tirgu (ieviests jau 1993.gada 1.janvārī), ko raksturo brīva personu, preču, pakalpojumu, kapitāla kustība un kopēja konkurences politika, vienota valūta (eiro), kopēja neatkarīga centrālā banka (ECB) un kopēja monetārā politika. Tādējādi EMS jau tagad ir visdziļākā monetārā savienība, salīdzinot ar iepriekšējiem Eiropas ekonomiskās un monetārās integrācijas mēģinājumiem.
EMS izveide ES dalībvalstīs sākās 1990.gada 1.jūlijā. Pirmajā pakāpē tika veikta valūtas maiņas ierobežojumu atcelšana, kapitāla plūsmas liberalizācija, monetārās un ekonomiskās politikas koordinācijas pastiprināšana, lai veicinātu dalībvalstu ekonomisko tuvināšanos jeb konverģenci.
1994.gada 1.janvārī līdz ar Eiropas Monetārā institūta (EMI) radīšanu, sākās EMS izveides otrā pakāpe. EMI, ECB priekšteča, galvenais mērķis bija, sadarbojoties ar ES dalībvalstu centrālajām bankām, izstrādāt dalībvalstu monetārās politikas principus, kā arī pārraudzīt EMS darbību un valstu ekonomisko konverģenci, lai gatavotos dalībvalstu valūtas kursu fiksēšanai pret eiro. Līdz ar ECB valdeslocekļu iecelšanu 1998.gada 1.jūnijā tika dibināta Eiropas Centrālā banka un EMI beidza pastāvēt.
1999.gada 1.janvāris ir trešās, noslēdzošās EMS izveides pakāpes sākums, kad tika nemainīgi fiksēti EMS dalībvalstu valūtas kursi pret eiro un ECB pārņēma pilnīgu kontroli pār eirozonas monetāro politiku.
1999.gada 1. janvāris palika pasaules vēsturē kā diena, kad tika pabeigts viens no grandiozākajiem starptautiskajiem projektiem – tika apvienotas vairāku kultūras, ekonomikas un politikas ziņā atšķirīgu Eiropas valstu valūtas, radot vienotu ekonomisko un monetāro sistēmu – Eiropas Monetāro savienību (EMS) ar kopīgu Eiropas valūtu – eiro.
Pirmo reizi ideja par ekonomisko un monetāru savienību parādījās vēl 1957.gadā Romas līgumā. Šis līgums blakus citām lietām nosaka, ka dalībvalstīm jākoordinē to ekonomiskās politikas un ka politiskā biznesa cikli un valūtas maiņas kursu politikas jāuzskata par kopējo interešu jautājumu.
Tātad ekonomiskai un monetārai apvienošanai jāveicina, lai harmonisku un sabalansētu ekonomiskās aktivitātes izaugsmi zemas un stabilas inflācijas apstākļos visā Eiropas valūtas zonā, līdz ar to veicinot augstu nodarbinātības līmeni.
…
Eiropas Centrālās bankas dibināšana un eiro ieviešana iezīmēja pēdējo no trim posmiem Ekonomiskās un monetārās savienības izveidošanā Eiropas Savienībā. EMS mērķis ir pilnveidot vienoto tirgu (ieviests jau 1993.gada 1.janvārī), ko raksturo brīva personu, preču, pakalpojumu, kapitāla kustība un kopēja konkurences politika, vienota valūta (eiro), kopēja neatkarīga centrālā banka (ECB) un kopēja monetārā politika. Tādējādi EMS jau tagad ir visdziļākā monetārā savienība, salīdzinot ar iepriekšējiem Eiropas ekonomiskās un monetārās integrācijas mēģinājumiem. EMS izveide ES dalībvalstīs sākās 1990.gada 1.jūlijā. Pirmajā pakāpē tika veikta valūtas maiņas ierobežojumu atcelšana, kapitāla plūsmas liberalizācija, monetārās un ekonomiskās politikas koordinācijas pastiprināšana, lai veicinātu dalībvalstu ekonomisko tuvināšanos jeb konverģenci. 1994.gada 1.janvārī līdz ar Eiropas Monetārā institūta (EMI) radīšanu, sākās EMS izveides otrā pakāpe. EMI, ECB priekšteča, galvenais mērķis bija, sadarbojoties ar ES dalībvalstu centrālajām bankām, izstrādāt dalībvalstu monetārās politikas principus, kā arī pārraudzīt EMS darbību un valstu ekonomisko konverģenci, lai gatavotos dalībvalstu valūtas kursu fiksēšanai pret eiro. Līdz ar ECB valdeslocekļu iecelšanu 1998.gada 1.jūnijā tika dibināta Eiropas Centrālā banka un EMI beidza pastāvēt. 1999.gada 1.janvāris ir trešās, noslēdzošās EMS izveides pakāpes sākums, kad tika nemainīgi fiksēti EMS dalībvalstu valūtas kursi pret eiro un ECB pārņēma pilnīgu kontroli pār eirozonas monetāro politiku. 1999.gada 1. janvāris palika pasaules vēsturē kā diena, kad tika pabeigts viens no grandiozākajiem starptautiskajiem projektiem – tika apvienotas vairāku kultūras, ekonomikas un politikas ziņā atšķirīgu Eiropas valstu valūtas, radot vienotu ekonomisko un monetāro sistēmu – Eiropas Monetāro savienību (EMS) ar kopīgu Eiropas valūtu – eiro. Pirmo reizi ideja par ekonomisko un monetāru savienību parādījās vēl 1957.gadā Romas līgumā. Šis līgums blakus citām lietām nosaka, ka dalībvalstīm jākoordinē to ekonomiskās politikas un ka politiskā biznesa cikli un valūtas maiņas kursu politikas jāuzskata par kopējo interešu jautājumu. Tātad ekonomiskai un monetārai apvienošanai jāveicina, lai harmonisku un sabalansētu ekonomiskās aktivitātes izaugsmi zemas un stabilas inflācijas apstākļos visā Eiropas valūtas zonā, līdz ar to veicinot augstu nodarbinātības līmeni. Balstoties uz tēmas aktualitāti, referāta mērķis ir: Eiropas monetārā savienība un vienotā valūta Eira analize, kuru ir jāapskata sekojošajās nodaļās: 1. Eiropas Ekonomiskā un monetārā savienība; 2. Vienotā valūta Eira; 3. Problēmas un pespektīvas.
- Demokrātisko režīmu triumfs Eiropā. Vācija un Pirmā pasaules kara sekas
-
Eiropas Monetārā savienība un vienotā valūta eiro
Konspekts16 Ekonomika, Politika, Starptautiskās organizācijas
-
Eiropas Savienības reģionālā un struktūrpolitika
Konspekts2 Ekonomika, Politika, Starptautiskās organizācijas
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Globālās finanses
Konspekts vidusskolai28
-
Eiro
Konspekts vidusskolai22
-
Latvijas valsts attīstība no 1995.-2000.gadam
Konspekts vidusskolai6
-
Finanšu analīze
Konspekts vidusskolai7
-
Eiropas tiesības. Atkārtojuma jautājumi
Konspekts vidusskolai10