1. Kādus pasākumus vēlams ieviest efektīvai darba koplīguma noslēgšanai?
Par darba koplīguma slēgšanas efektīviem pasākumiem ļoti labi ir atrunāts Konvencijas Nr.154 „Par darba koplīguma slēgšanas veicināšanu” (spēkā no 11.08.1983.) III daļā. Lai veicinātu darba koplīgumu slēgšanu, ir jāveic pasākumi, kas ir saskaņoti ar nacionālajiem apstākļiem. Tāda pasākumi mērķi ir sekojoši:
- visiem darba devējiem un visām strādnieku grupām darbības nozarēs, kas ir noteiktas šajā konvencijā, ir jābūt iespējamam slēgt darba koplīgumus;
- ir jāveicina procedūras noteikumu ieviešana, kas ir saskaņota starp darba devēju un strādnieku organizācijām;
- darba koplīgumu slēgšanu nedrīkst kavēt izmantojamo procedūras noteikumu neeksistēšanai, to neatbilstība vai nepareizība;
- ir jāizveido darba strīdu izšķiršanas institūcijas un procedūras, kas veicinātu darba koplīgumu slēgšanu.
Pasākumiem, ko veic valsts varas institūcijas, lai veicinātu darba koplīgumu slēgšanas attīstību, jāaptver iepriekšējās konsultācijas un, ja vien iespējams, līgumi starp valsts varas institūcijām, darba devēju un strādnieku organizācijām.
Pasākumi, kuru mērķis ir darba koplīgumu slēgšanas veicināšana, nevar tikt ieviesti vai piemēroti tā, ka tie kavētu darba koplīgumu slēgšanas brīvību.
Darba koplīguma noslēgšanas procesā var arī iesaistīties visi uzņēmuma darbinieki, jo likums garantē katram darbiniekam tiesības rakstveidā iesniegt darba koplīguma pusēm savus priekšlikumus, kā arī pats koplīgums iegūst juridisko spēku tikai pēc tam, kad tas ir apstiprināts darbinieku kopsapulcē ar klātesošo darbinieku balsu vairākumu.
2. Kāds Darba likuma pants paredz labvēlīgākus nosacījumus, nekā direktīvā?
…