Tā kā Lielbritānija vairs nespēja palīdzēt Grieķijai, ASV prezidents Trumens, lai Grieķijā netiktu izvērsts komunisms un tā netiktu pakļauta Krievijai, lūdz un saņēma finansiālu palīdzību Grieķijai. Trumena doktrīna – komunisma apvaldīšana ar tiešu ASV palīdzību komunisma apdraudētajām valstīm – tika atzīta kā ASV politika un iezīmēja būtisku atvirzīšanos no līdzšinējās prakses.
1943.g. tika nodibināta Apvienoto Nāciju Palīdzības un atjaunošanas pārvalde, kuras uzdevums bija sniegt palīdzību no Vācijas okupācijas atbrīvotajām zemēm līdz to nacionālās valdības varēs sākt darboties. 1947.g. jūnijā ASV sekretārs Māršals piedāvāja Eiropas valstīm ASV palīdzību ar noteikumu, ka tiks izstrādāts kopīgs koordinējams plāns, tās izlietošanai. 1948.g. 16 Eiropas valstis un Vācijas trīs Rietumu zonas izveidoja Eiropas ekonomiskās sadarbības organizāciju, kura pārvaldīja līdzekļus, kuri tika saņemti no ASV.
Tā kā Čehoslovākijā pieauga antikomunistiskais noskaņojums, ko izraisīja komunistu kontrolētās slepenpolicijas rīkošanās un neapmierinātība ar Krievijas aizliegumu saņemt Māršala plāna palīdzību, komunistu partija nolēma ieviest pilnīgu komunistisko režīmu. Drīz Sarkanā armija jau bija pie robežas un visiem nekomunistiem tika atņemti valsts amati – padomju blokam tika piepulcēta vēl viena valsts.…