1. Dzīvojamās telpas īres līguma priekšmets (3.pants) – var būt 1) atsevišķs dzīvoklis, 2) dzīvokļa daļa vai 3) dzīvojamā māja. Nevar būt 1) istabas daļa vai 2) caurstaigājama istaba, 3) palīgtelpas (virtuve, gaitenis, pieliekamā telpa u.c.) Par istabas vai caurstaigājamas istabas lietošanu var noslēgt dzīvojamās telpas īres līgumu, ja dzīvokli aizņem pats īpašnieks (fiziskā persona).
2. Dz.t. īres maksa. Slēdzot līgumu, īres maksu nosaka, pusēm rakstveidā vienojoties, izņemot dz.t. īres maksu, kam pieder pašvaldībām un valstij un valsts uzņēmējsabiedrībām.
Dz.t. īres maksu veido: 1) dz. mājas apsaimniekošanas izdevumu daļa, kas ir proporcionāla attiecīgās izīrētās dz. t. platībai, un 2) peļņa.
Apsaimniekošanas izdevumi sastāv no: 1) dz. mājas uzturēšanai nepieciešamajiem izdevumiem ( mājas sanitārā kopšana, tehniskā uzturēšana, pārvaldes un apkalpojošā personāla uzturēšana);
2) normatīvajos aktos noteiktā dzīvojamās mājas nolietojuma (amortizācijas) atskaitījuma ēkas atjaunošanai; 3) likumos noteiktajiem obligātajiem maksājumiem (nekustamā īpašuma nodoklis u.tml.);
4) zemes nomas maksas par zemes gabala lietošanu, ja dz. māja atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes. MK izdod noteikumus par metodiku, pēc kādas aprēķināmi šā panta trešajā daļā minētie apsaimniekošanas izdevumi.
3. Maksa par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvojamās telpas lietošanu. Īrnieks saņem lietošanas laikā: 1) pamatpakalpojumi, kuri ir nesaraujami saistīti ar dzīvojamās telpas lietošanu ( apkure, aukstais ūdens, kanalizācija un sadzīves atkritumu izvešana); 2) papildpakalpojumi, par kuru sniegšanu izīrētājs un īrnieks vienojušies dz.t. īres līguma ( karstais ūdens, gāze, elektrība, garāža, autostāvvieta u.c.) un no kuriem īrnieks var atteikties, divas nedēļas iepriekš rakstveidā brīdinot izīrētāju.…