Latvijā dzimumu līdztiesība darba tirgū formāli tiek garantēta ar Latvijas likumdošanas, starptautisko un Eiropas normatīvo dokumentu palīdzību (Darba likums, ANO Konvencija par jebkuras sieviešu diskriminācijas izskaušanu, EK dzimumu līdztiesības stratēģija, u.c.). Tomēr eksistē zināmas nepilnības faktiskajā jeb reālajā dzimumu līdztiesības principu ieviešanas un nodrošināšanas situācijā. Nacionālajā programmā „Darba tirgus pētījumi”, pamatojot pētījuma nepieciešamību, tika minētas galvenās dzimumu līdztiesību Latvijas darba tirgū raksturojošās problēmas: (1) salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm zemā vīriešu nodarbinātība un līdzdalība darba tirgū; (2) zems sieviešu īpatsvars uzņēmēju vidū;
(3) negatīvi dabiskā pieauguma rādītāji; (4) zema dzimumu līdztiesības principu ievērošana, uz ko norāda būtiskas atšķirības gan attiecībā uz atalgojumu, gan attiecībā uz ieņemamajiem amatiem sieviešu un vīriešu starpā. Bez tam, pētījums bija nepieciešams, lai izpētītu, kā tiek ievērotas jaunā Darba likuma normas, kādu iespaidu tās un Ministru Kabineta noteikumi par izmaiņām bērna kopšanas pabalsta apmērā atstāj uz vecāku atgriešanos darba tirgū.
Pētījuma DziLDT konkrētie mērķi bija identificēt problēmas dzimuma līdztiesības principa nodrošināšanā darba tirgū, novērtēt pastāvošo situāciju dzimumu līdztiesības jomā, sagatavot risinājumus dzimumu līdztiesības nodrošināšanai darba tirgū Latvijā, kā arī priekšlikumus darba un ģimenes dzīves saskaņošanas mehānisma pilnveidošanai.…