Diplomātiskā dienesta uzdevumos ietilpst gan savas nacionālās valsts institūciju starptautisko sakaru koordinēšana, gan ārvalstu oficiālo institūciju un sabiedrības informēšana par sevis pārstāvēto valsti u.c. Šie ir visnotaļ svarīgi uzdevumi, kuru veikt var tikai kompetents cilvēks ar visaugstāko atbildības sajūtu.
Lielākā daļā diplomātiskās teorijas pētnieku runā par to, kādam vajadzētu būt labam komunikatoram un pārrunu vedējam. Kā svarīgākās īpašības tiek uzskaitītas: godīgums, savaldība, mierīgums, pacietība un lojalitāte. Bez tam diplomātam jāiekaro tās valsts autoritāšu simpātijas, pie kuras tas ir akreditēts darboties.
Jāatzīst, ka prasības šīs profesijas pārstāvjiem laika gaitā ir tikušas krasi samazinātas. Kā norāda H. Nicolson savā darbā Diplomacy, The Ideal Diplomatist,16. gadsimtā pie veiksmīga diplomāta raksturīgākajām īpašībām piederēja arī teoloģijas mākslas pārzināšana un lietpratīga orientēšanās Aristoteļa un Platona idejās. Viņam bija jāspēj acumirklīgi korekti atrisināt pat visnesaprotamāko problēmu. Tāpat viņam bija jābūt ekspertam matemātikā, fizikā, arhitektūrā, mūzikā un likumdošanā. …