Demokrātijas salīdzināšana īpaši aktuāla kļuva pēdējo desmit-piecpadsmit gadu laikā. Galvenie demokrātijas vērtēšanas kritēriji ir varas dalījums, politiskās varas piederība, varas iegūšanas veids, politisko partiju veids, darbība, vēlēšanu sistēmas funkcionēšana un citi demokrātijai raksturīgi kritēriji. Salīdzinot demokrātijas ir iespējams izšķirt trīs veidu salīdzināšanas veidus.
Pirmais veids ir salīdzinošais un kavantatīvais demokrātijas salīdzināšanas veids, kur viens no galvenajiem uzdevumiem ir identificēt ierasto saiti ar ekonomiskajiem rādītājiem, kas parasti izsaka demokrātijas attīstības pakāpi. Šāda veida salīdzināšanas metodi var attiecināt uz Aristoteļa pētījumiem, bet mūsdienās šīs salīdzinājums ietver domu par to, ka ekonomiskā attīstība ir nepieciešams priekšnoteikums, lai pastāvētu demokrātija. Ar šī salīdzināšanas veida palīdzību astoņdesmito gadu beigām pierādīja neizbēgamu likumsakarību, ka demokrātijas ir pārākas par autoritāriem režīmiem ekonomikas attīstības ziņā. Šāda veida salīdzināšanas metodes pielietojums pierādīja arī to, ka demokrātijas ir labākas cilvēka tiesību aizstāvētājas, nekā autoritārie režīmi.
Otrais salīdzinošā vērtējuma veids iekļauj sevī cilvēktiesību kategoriju tabulas un demokrātiju. Otrais veids ir līdzīgs pirmajam, bet te mazāk tiek pielietotas kvantitatīvās metodes. Mērķis ir, punktu piešķiršanas veidā, noteikt. Kādu pozīciju valsts ieņem pārējo valstu vidū. Šāda veida vērtēšanas tabula var ietvert sevī daudzus kritērijus un to daudzums nosaka pētījuma sarežģītības pakāpi.
…