R. Dāla demokrātiskā procesa kritēriji:
1) Vienlīdzīgs balsu sadalījums starp pilsoņiem (equal votes): vai kolektīvo lēmumu pieņemšanā pilsoņu balsīm ir vienāds svars?
Manuprāt, šis ir viss aktuālākais jautājums ASV, jo viņu vēlēšanu sistēma ir balstīta uz štatiem un katram no tiem nav vienlīdzīgs balošanas svars/nozīmīgums.
2) Efektīva līdzdalība (effective participation): vai saistošu lēmumu pieņemšanas procesā katra pil¬soņa iespējas izteikt savu viedokli un ietekmēt galīgo lēmumu ir pietiekamas un vienādas ar citu pil¬soņu iespējām?
Šis kritērijs vairāk attiecās uz minoritātēm, un cilvēku individuālajām piederībām kā reliģija, seksuālā orientācija, jo atsevišķās politiskajās sistēmās šiem indivīdiem nav dots savs viedoklis. Šis kritērijs labi atspoguļo postmodernās demokrātijas uzsvarus.
3) Apgaismota izpratne (enlightened understanding): vai tajā laikā, kas paredzēts lēmumu pieņem¬šanai, katra pilsoņa iespējas noskaidrot to, kas atbilst viņa interesēm, un paust sabiedrībā savu vie¬dokli ir pietiekamas un vienādas ar citu pilsoņu iespējām?
Šis kritērijs lieliski tiek parādīts reprezentatīvajā un kompetitīvajā demokrātijā, jo neskatoties uz to, ka sabiedrībai ir iespēja izteikt savu viedokli un ievēlēt valsts politiskos pārstāvjus, lielākoties sabiedrība nav pilnībā informēta par politisko stāvokli un valsts labklājību, tādējādi arī indivīdu viedoklis nevar būt pilnīgs.
…