Visu veidu traipu likvidēšana
Traipu noņemšana katrai precei ir atšķirīga. Tā atkarīga no preces izejmateriāla veida un pielietotā šķīdinātāja. Jāņem vērā, ka:
• skābes un spirti bojā dažas krāsas;
• hlors bojā kokvilnas audumus;
• acetons un etiķskābe bojā acetāta un triacetāta audumus;
• fenols bojā poliamīda audumus;
Pirms traipu tīrīšanas noteikti jāpārbauda preces krāsas noturība. Traipus apstrādā virzienā no malām uz vidu, noteikti paliekot no kreisās puses zem traipa vairākkārtīgi salocītu baltu drāniņu. Lai neizveidotos pleķi, audumu ap traipu samitrina ar ūdeni vai apber ar kartupeļu miltiem vai talku. Tīrīšanai izmanto vati, audumu, stingru otu vai birsti.
1. ogas, augļu sulas. Nekavējoties skalot traipu tik karstā ūdenī, cik karstu audums pacieš. Ja traips nav pilnībā izzudis, apstrādāt ar bezkrāsainu trauku mazgāšanas līdzekli vai iemērkt karstā pienā.
1. biešu sula. Berzt ar bezkrāsainu trauku mazgāšanas līdzekli un uz 5-6h ievietot plastmasas maisiņā. Ja audums ir balts, apstrādāt ar balināšanas līdzekli(izņemot zīdu un vilnu).
2. asinis. Nekavējoties izskalot aukstā ūdenī vai iemērkt aukstā sālsūdenī. Iekaltušus traipus apstrādāt ar 8% neatšķaidītu amonjaku.
3. kožļājamā gumija. Ievietot plastmasas maisiņā un uz dažām stundām ielikt saldētavā. Izņemt apģērbu no saldētavas un nolobīt gumiju. Ja vēl atlikušas traipa pēdas, tad zem traipa palikt benzīnā samērcētu vates gabaliņu, līdz traips ir atmiekšķējies. Uzmanīgi berzt pašu traipu ar benzīnu.
4. šokolāde. Iemērkt traipu bezkrāsainā mazgāšanas līdzeklī vai glicerīnā, pēc tam mazgāt. Ja paliek eļļains plankums, tīrīt to ar gāzētu ūdeni.
5. kafija. Lietot glicerīnu vai pienu. Ierīvēt glicerīnu traipā un ļaut tam pa nakti iedarboties. Vai arī apstrādāt traipu ar glicerīnu un iemērkt pienā.
…