Darbagaldu eļļošana
Mašīnu element eļļošanas pamatuzdevums ir samazināt berzi un dilšanu, bet papildus uzdevums ir aizsargāt dilšanas produktus, dzesēt elemrntu darba virsmas, pasargāt tās no korozijas, samazināt troksni un uzlabot blīvējumus.Vissbiežāk lietotie eļļošanas materiāli ir šķidras un plastiskās eļļas un cietie eļļas materiāli
No šķidrām eļļām visvairāk izmanto minerāleļļas- augu un dzivnieku izcelsmes eļļas,reizēm lieto kā minerāleļļas piedevu.Plastiskās eļļas sauc par ziedēm, solidoliem.Tās iegūst sajaucot minerāleļļas ar ziepēm.Ziepēs ir tauksskābju sāls.Sim nolūkam lieto kalcija sulfiju,lifeju,boriju,svina,cinka un alumīnija ziepes.
Eļļošanai derīgāka tāda eļļa, kuru maz ietekmē t° izmaiņas, tada eļļa ir ar labu viskuzitātes indeksu.
Šis indeks atkarīgs no eļļas ķīmiskā sastāva.Liels indeks vajadzīgs eļļām, kas strādā t° diapazonā(piemēram, iekšdedzes dzinējā). Ja eļļa xxxxx , jo lielāki iekšējās berzes spēki, līdz ar to lielāki berzes zudumiun silšana, bet šķidrā eļļa (mazāka viskozitāte) sliktāk turās uz eļļojamām virsmām. Lielākiem ātrumiem un mazākai slodzei lieto šķidrāku eļļu, bet mazākiem ātrumiem un lielākai slodzei biezāku eļļu.
Eļļainība
Tās ir eļļas īpašības, kas raksturo nepilnīgos eļļošanas apstākļos, tas ir pusšķidrā berzē.Tādos apstākļos viena eļļa labāk saistās uz virsmas un vairāk samazina berzi, kā cita sastāva eļļa
Eļļainību nosaka, tā ķīmiskais sastāvs.Sevišķa nozīme ir virsmas aktīvajām vielām kuru molikula ļoti labi saistās ar eļļojamo virsmu.…