Darba tiesības ir tiesību nozare, kuras normas regulē darba devējs un darbinieku darba attiecības, un ar darba attiecībām tieši saistības attiecības uz darba līguma pamata.
Darba tiesību pamatprincipi:
1)darbin tiesisko stāvokli pasliktinošu noteikumu spēkā neesamības – nav spēkā darba koplīgums, darba kārtības noteikumi, kā arī darba līguma un darba dev rīkojumu noteikumi, kas pretēji normat aktiem – pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli (DL 6.p)
2)vienlīdzīgu ties princips (29., 34., 48., 95.p);
3)tiesības apvienoties organizācijās (8.p);
4)nelabvēlīgu seku radīšanas aizliegums (9.p);
5)soc nodrošinājuma garantijas vecuma, darbaspējas, bezdarba un citos likumā noteiktos gadījumos.
Darba tiesību saistība ar citām ties nozarēm:
1)starptautiskās darba ties – darba lik vispārīgo noteik 3.nod (12. – 14.p). DL ir jaunas ties normas, kas regulē darba dev un darbinieka attiecības un piemērojamā lik izvēli, ja darbs veicams ārvalstīs vai ja ārvalstnieks veic darbu LR, Gadījumā, ja starpt līgumā, ko apstiprinājusi Saeima, ir paredzēti citādi noteikumi nekā LR, pielietojami starpt līg noteikumi;
2)Cties – CL 15.nod “Prasījumi no darba attiecībām”- darba līgums, CL 2179.p. paskaidro, ka šīs apakšnodaļas noteikumi attiecas uz visiem darba līgumiem tikai tiktāl DL un citos lik nav noteikts citādāk. CL darba tiesībās ir piemērojams kā vispārējs tiesību avots, bet DL kā speciālās darba tiesību normas. (1.tēma programmā);
3)civilprocesuālā kārtībā tiek izskatīti darba strīdi tiesās utt. DL 80.p.;
4)administratīvās tiesības – Adm Pārk kodeksa 5.nod “admin pārkāpumi darba un iedzīvotāju veselības aizsardzībš”- atbildība par darbu, darba līg noslēgšanas regulējošo normatīvo aktu pārkāpumu (201.26.p., 201.40.p., 23.p.)
5)krimināltiesības – par pienākumu nolaidīgu pildīšanu un radītiem kaitējumiem kriminālatbildība pēc KL 197.p (40.p sods – piespiedu sods); 33. + 34.p kā Katbildības izslēdzošus apstākļus pieļauj ataisnojumu profesionālo risku un noziedzīgās pavēles izpildīšanu;
6)sodu izpildes tiesībās – LR sodu izpildes kodekss 52.p.
2.Darba tiesību avotu īpatnības (darba koplīgums)
2.tēma - Darba tiesību avoti un to īpatnības:
tiek uzskatīta tiesību norma, no kuras tiek iegūta informācija par uzvedības noteikumiem – tiesību akti, no kuriem tiek ņemtas normas – vispārsaistošās normas, kas adresētas visiem darba attiecību subjektiem. Normatīvo aktu hierarhija – Satversme, starptaut līgumi, likumi, MK noteikumi ar likuma spēku, MK noteikumi, pašvaldību saistošie noteikumi.
1)satversme – 8.nodaļā “Cilvēka pamattiesības” ir pasludinātas ikviena tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos utt.;
2)starptautiskās normas un starptautiskie līgumi, piemēram, Padomes 2004. gada 13. decembra direktīva 2004/113/EK, ar kuru īsteno principu, kas paredz vienlīdzīgu attieksmi pret vīriešiem un sievietēm, attiecībā uz pieeju precēm un pakalpojumiem, preču piegādi un pakalpojumu sniegšanu;
3)darba likums + citu tiesību nozaru sistemātiskie akti ( sk. Darba tiesību saistības ar citām tiesību nozarēm, piem., civiltiesības) – starptautiskās darba organizācijas konvencijas un rekomendācijas.
4)likumi – atšķirībā no sistematizētajiem likumiem, kas satur tiesību nozares vispārīgās normas un principus, parastie likumi, kas attiecīgu tiesību institūtu reglamentē detalizētāk, piem., lik “Valsts civildienesta likums”, Valsts valodas likums, darba aizsardzības likums u.c.;…