2. Darba devējs pateicībā par darbinieka sapratni situācijā, kad darba devējam bija ļoti svarīgi, lai darbinieks veiktu papildu darbu, nolēma visai devīgi atlīdzināt.
Vai piemaksu par paildu darbu darba devējs var „brīvi” noteikt?
Darba devējs nevar “brīvi” noteikt piemaksu par papildus darbu. Piemaksas apmērs ir jānosaka darba koplīgumā vai darba līgumā. Ja tas bija neparedzēts papildus darbs- tā apmaksas apmēram jābūt ne mazākam kā darbinieka iepriekšējā vidējā izpeļņa, taču Darba likums arī nenosaka, ka šī apmaksa nedrīkst būt lielāka. Darba likuma 65. pants nosaka piemaksu par papildus darbu - (1) Darbiniekam, kas pie viena un tā paša darba devēja līdztekus nolīgtajam pamatdarbam veic papildu darbu, ir tiesības saņemt atbilstošu piemaksu par šāda darba veikšanu. (2) Šā panta pirmajā daļā noteiktās piemaksas apmēru nosaka darba koplīgumā vai darba līgumā. Darba likuma 57. panta 2. daļa nosaka - Par darba līgumā neparedzētu darbu veikšanu darba devējam ir pienākums izmaksāt atbilstošu darba samaksu, kuras apmērs nedrīkst būt mazāks par darbinieka iepriekšējo vidējo izpeļņu.
SIA “Grāmatu pasaule” tirdzniecības pārstāvis Uldis nolēma izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu. 2016.gada 1.februārī Uldis iesniedza darba devējam adresētu iesniegumu par atvaļinājuma piešķiršanu līdz 2016.gada 31.decembrim.
Ņemot vērā, ka SIA “Grāmatu pasaule” nebija darbinieku, kuri varētu aizvietot Uldi, SIA “Grāmatu pasaule” izsludināja vakanci uz tirdzniecības pārstāvja amatu un tā rezultātā tika noslēgts darba līgums ar jaunu darbinieci Ilzi. Līgumā tika norādīts, ka darba līgums ar Ilzi ir noslēgts “uz tirdzniecības pārstāvja Ulda liepiņa bērna kopšanas atvaļinājuma laiku – līdz 2016.gada 31.decembrim”. Taču ņemot vērā, ka bērna kopšanas atvaļinājumu turpmāk vēlējās izmantot Ulda sieva, Uldis 2016.gada 9.maijā paziņoja darba devējam, ka nolēmis pārtraukt atvaļinājumu un atgriezties darbā ātrāk – jau 2016.gada 1.jūnijā.
…