Darba algas ekonomiskais saturs. Darbs ir darbaspēka patērēšanas process. Prece, ko var pirkt konkrētajā ražošanas resursu tirgū, var būt vai nu darbaspēks, vai arī darba rezultāts- ražojums, pakalpojums. Ja darbaspēks netiek prasīts., mums ir darīšana ar bezdarbu.
Darba alga ir samaksa par darbu, par noteiktu veikumu vai konkrētu rezultātu. Darba alga ir ienākums, ko saņem darbaspēka īpašnieks, izmantojot savas darbaspējas.
Lai sīkāk analizētu darba algas problēmu saistībā ar darbaspēka tirgu, atzīmēsim, ka šim tirgum ir daudzi segmenti, kas pieprasa un piedāvā darbaspēku ar noteiktu kvalifikāciju un specialitāti. Darbaspēka specialitātes maiņa un kvalifikācijas celšana ir sarežģīts process, tas prasa laiku un ir saistīts ar izdevumiem. Tautsaimniecības struktūras izmaiņas padara šo procesu absolūti nepieciešamu. Katram darbaspēka tirgus segmentam zināmā laika posmā ir arī savas īpatnības: pieprasījuma un piedāvājuma samērs, laika patēriņš un izmaksas kvalifikācijas iegūšanai, darba devējaiespējas un darba ņēmēju konkurence un līdz ar to arī sava līdzsvara cena, noteikts darba algas līmenis.
Faktori, kas nosaka darba algas līmeni. Neatkarīgi no darba algas saociāli ekonomiskā satura koncepcijas darba algas līmenis ir atkarīgs no darbaspēka pieprasījuma un piedāvājuma samēra. Darbaspēka pieprasījumu nosaka galvenokārt: