Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:299135
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.04.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

LR Civillikuma Saistību tiesību nodaļa runā par personu tiesībspēju un rīcībspēju. – 1405.pants “Lai darījumam būtu tiesīgs spēks, ir vajadzīgs, lai tā dalībniekiem būtu tiesību spēja un rīcības spēja; darījumi, ko taisījušas tiesību vai rīcības nespējīgas personas nav spēkā.”

Tiesībspēja ir spēja būt par civilo tiesību nesēju (subjektu). Fiziskai personai tā piemīt no dzimšanas (jau no nedzimšanas – vēl mātes miesās esot). Arī mazs bērns var būt tiesiska darījuma puse. Piemēram, māju, ko mantojis nepilngadīgais, pirkuma līgumā juridiski pārdod šis nepilngadīgais. Taču līguma noslēgšanu pats nepilngadīgais nevar veikt, jo viņam nav rīcībspējas. Tāpēc viņa vārdā un interesēs to var izdarīt likumiski pārstāvji (vecāki, aizbildnis). Tiesībspēja ir katram, bet ne visiem vienādā apmērā. Tiesībspēja ir atkarīga no:
1)garīgām īpašībām (bērns, pieaugušais);
2)vecuma (piem., par prezidentu var kļūt no… gadu vecuma),
3)veselības (gara slimības),
4)radniecība (nevar laulāties tuvi radinieki),
5)valsts piederības,
6)kriminālsprieduma
Tiesībspēja izbeidzas ar personas nāvi (ar nāves brīdi).

Rīcībspēja ir spēja ar savām darbībām iegūt tiesības un uzņemties pienākumus. Tās priekšnoteikums ir gribas briedums, kas pēc likuma iestājas ar noteikta vecuma sasniegšanu, un arī noteikts veselības stāvoklis, saprātīga izturēšanās (1408., 1409.panti). Rīcībspēja ir jāapzinās!
1408.pants - Rīcības spējas trūkst nepilngadīgiem, personām, kas atrodas aizgādnībā izlaidīgas vai izšķērdīgas dzīves dēļ, un garā slimiem, ja likums tieši nenosaka citādi.
1409.pants - Tiesiski darījumi, ko taisījušas rīcības spējīgas personas nesamaņas vai gara darbības traucējuma stāvoklī, nav spēkā.
Rīcībspēja rodas ar pilngadību (LR no 18.g.v.).
CL lietoti novecojuši termini “tiesību spēja” un “rīcības spēja”, mūsdienu valodā par piemērotākiem atzīstami vārdsavienojumi “tiesībspēja” un “rīcībspēja”.
Vērtējot darījuma spēkā esamību, pirmām kārtām jāpārliecinās, vai tā dalībniekam vai dalībniekiem bija rīcībspēja darījuma slēgšanas brīdī. Ja tās nebija, tad saprotams, ka darījums nevar dot iecerēto rezultātu, jo pēc likuma ar šādu subjektu gribas izpaudumiem nevar iegūt tiesības un uzņemties pienākumus.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −7,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1161137
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties