Piekrišanas
Ir nepieciešams, lai adopcijai dod savu piekrišanu visi tās dalībnieki:
1) adoptētājs;
2) adoptējamais, ja viņš ir sasniedzis 12 gadu vecumu;
3) nepilngadīga adoptējamā vecāki, ja viņiem nav atņemtas aizgādības tiesības, vai aizbildnis.
Māte piekrišanu sava bērna adopcijai nevar dot ātrāk kā 6 nedēļas pēc dzemdībām.
Adopcijas dalībnieki piekrišanu adopcijai bāriņtiesai izsaka personīgi vai arī iesniedz publiski pie notāra vai pagasttiesā apliecinātu piekrišanu.
Bērna adopcijai ir nepieciešams bāriņtiesas lēmums, ka adopcija ir bērna interesēs. Bāriņtiesa, pieņemot lēmumu, noskaidro adoptējamā viedokli, ja vien viņš to spēj formulēt, kā arī ņem vērā ziņas par adoptētāju, tai skaitā viņa personību, reliģisko pārliecību, ja tāda ir, mantisko stāvokli, sadzīves apstākļiem, spēju izaudzināt bērnu, kā arī ziņas par adoptējamo.
Vecāku piekrišana adopcijai nav nepieciešama:
1) ja vecākiem likumā noteiktajā kārtībā ir atņemtas aizgādības tiesības;
2) ja vecāki ir miruši;
3) ja tiesa konstatējusi, ka vecāku dzīvesvieta nav zināma;
4) ja tiesa konstatējusi, ka pēc faktiskajiem apstākļiem vecāku piekri¬šana nav iespējama kāda pastāvīga šķēršļa (piemēram, vecāki nezināmi) dēļ.
Bāriņtiresa veic ģimenes izpēti, un: a) izvērtē adopcijas motivāciju, ģimenes locekļu savstarpējās attiecības un spējas izaudzināt bērnu; b) noskaidro adoptētāja ģimenes dzīves apstākļus un izvērtē adoptētāja materiālo stāvokli; c) pieprasa informāciju par Sodu reģistrā iekļautajām ziņām attiecībā uz adoptētāju; d) nosūta adoptētāju pie psihologa saņemt atzinumu par personas piemērotību adopcijai.
Bāriņtiesa vismaz 6 mēnešus veic adoptētāja ģimenes izpēti. Izņēmuma gadījumā bāriņtiesa ģimenes izpēti var veikt īsākā laikā, to īpaši motivējot lēmumā.
Ziņas par adopciju līdz bērna pilngadībai nav izpaužamas.
Adoptētajam var piešķirt adoptētāju uzvārdu, vai adoptējamā uzvārdam pievienot savu uzvārdu, izņemot gadījumus, kad adoptētājam vai adoptējamam jau ir dubults uzvārds. Ja adoptējamā vārds neatbilst adoptētāja tautībai vai ir grūti izrunājams, adoptējamā vārdu atļauts mainīt vai tam pievienot otru vārdu, izņemot gadījumus, kad adoptējamam jau ir dubults vārds.
Aizliegts mainīt adoptējamā dzimšanas datumu.
Adopcijas sekas
Adoptētais kļūst par adoptētāju ģimenes locekli, un adoptētājs iegūst tiesības īstenot aizgādību. Adoptētais bērns un viņa pēcnācēji attiecībā pret adoptētāju un viņa radiniekiem iegūst laulībā dzimuša bērna tiesisko stāvokli kā personiskajās, tā mantiskajās attiecībās. Ar adopciju bērnam izbeidzas radniecības attiecības ar vecākiem un viņu radiniekiem un ar tām saistītās personiskās un mantiskās tiesības un pienākumi pret viņiem.
Adopcijas atcelšana
Tāpat kā tiesa apstiprina adopciju, tāpat arī tiesa to var atcelt, ja pilngadīgais adoptētais ar adoptētāju vienojušies par adopcijas atcelšanu. Atceļot adopciju, tā izbeidzas ar dienu, kad stājies spēkā tiesas spriedums par adopcijas atcelšanu. Ar adopcijas atcelšanu tiek atjaunotas radniecības tiesiskās attiecības adoptētajam un viņa pēcnācējiem ar adoptētā bioloģiskajiem vecākiem un viņu radiniekiem. Ja adopcijas rezultātā adoptētais ir ieguvis adoptētāja uzvārdu vai citu vārdu vai viņam ir mainīts personas kods, var saglabāt iegūto uzvārdu, vārdu un personas kodu pēc adopcijas atcelšanas, ja tas ir adoptējamā interesēs.
…