● Civiltiesību subjekti – personas, kurām piemīt subjektīvās tiesības un ir saistoši subjektīvie pienākumi. Tiesību subjekti ir jebkura fiziskā vai juridiskā persona, kā arī personālsabiedrības (pilnsabiedrība un komandītsabiedrība).
Fiziskās personas
Jāpiemīt tiesībspējai un rīcībspējai
● Tiesībspēja: dod iespēju indivīdam būt civiltiesiskās apgrozības dalībniekam (spēja īstenot tiesības vai pildīt pienākumus). Faktiski piemīt jebkuram, jo sākas ar personas dzimšanu (bērns atdalās no mātes miesām/ jāpiedzimst dzīvam. Minēto faktu reģistrē dzimtsarakstu nodaļā) un beidzas ar nāvi (smadzeņu vai bioloģiskā nāve, neskatoties uz to, ka abi momenti var nesakrist/ izsludināšana par mirušu).
Tiesībspējas fikcija – vēl nepiedzimis bērns var tikt iekļauts mantojumā/piemīt mantotspēja (Civillikuma 386. pants).
● Rīcībspēja – spēja patstāvīgi veikt tiesiski nozīmīgas darbības un uzņemties atbildību par to sekām.
- Rīcībspējas sastāvdaļas:
1) Darījumspēja – spēja patstāvīgi slēgt tiesiskos darījumus. Nepiemīt nepilngadīgajiem, personām, kurām ir ierobežota rīcībspēja/atrodas aizgādnībā saistībā ar izlaidīgu vai izšķērdīgu dzīvesveidu + tiesiskie darījumi ar rīcībspējīgu personu, kas atradusies nesamaņas stāvoklī vai nespēja saprast savas darbības nozīmi vai nespēja to vadīt ir spēkā neesoši (CL 1409. pants).
Iestājas, personai sasniedzot 18 gadu vecumu.
2) Deliktspēja – spēja uzņemties civiltiesisko atbildību par deliktu. Iestājas 7 gadu vecumā (CL 1637. pants), kad jāapzinās, ka kaitējuma nodarīšana citai personai vai svešai mantai ir nepieļaujama rīcība, par ko paredzēta atbildība. Atšķirībā no darījumspējas piemīt arī tiem, kas sevi noveda nesamaņas stāvoklī (alkohola reibums, narkotikas un citas jautras izklaides rezultātā ☺).
- Rīcibspējas ierobežojumi
1) Nepilngadīgie – daļēja darījumspēja, proti, pastāv izņēmumi, kad tomēr var patstāvīgi noslēgt darījumus:
1. Darījumi ar brīvo mantu, nepilngadīgajam sasniedzot 16 gadu vecumu. …